Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Bliżyn


Informacje o Bliżyn:

Ilość ulic: 24

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.108891

Współrzedne geograficzne E: 20.756670

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 2000

Tablice rejestracyjne: TSK

Herb Bliżyn:

Herb Bliżyn

Dzielnice, Bliżyn

  • Dzielnica: Biadaczek

  • Dzielnica: Bliżyn Zafabryczny

  • Dzielnica: Henryków

  • Dzielnica: Planty

  • Dzielnica: Plecionki

  • Dzielnica: Stalownia

  • Dzielnica: Za Koleją

Bliżyn

Bliżyn – miejscowość w województwie świętokrzyskim, w powiecie skarżyskim, nad rzeką Kamienna. Siedziba gminy Bliżyn licząca około 2000 mieszkańców. Przez Bliżyn przebiega droga krajowa nr 42 i linia kolejowa ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego. Do Bliżyna można dojechać autobusami komunikacji miejskiej nr 4,12,13,25 i 28 ze Skarżyska-Kamiennej

Bliżyn, mający w przeszłości charakter osady przemysłowej, pełni obecnie funkcje gminnego centrum administracyjnego, handlowego i usługowego. Miejscowość, malowniczo położona w dolinie rzeki Kamiennej, w strefie ochronnej Suchedniowsko–Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, między dużymi kompleksami leśnymi - Puszczą Świętokrzyską i Lasami Majdowsko-Niekłańskimi - posiada także walory rekreacyjne. Jest punktem startowym POL Szlak zielony.svg zielonego szlaku turystycznego prowadzącego do Zagnańska i POL Szlak czarny.svg czarnego szlaku turystycznego prowadzącego do Sołtykowa. Do atrakcji Bliżyna należą dwa zabytkowe kościoły - drewniany z 1818 roku i kamienny, neogotycki z końca 1896, neogotycki pałac Platerów oraz ruiny stalowni z końca XIX wieku. W lasach otaczających Bliżyn położonych jest kilka rezerwatów przyrodniczych - m.in. 50 hektarowy rezerwat Świnia Góra, chroniący fragment lasu o pierwotnym charakterze. W 2005 roku w Puszczy Świętokrzyskiej osiedliła się wataha wilków, chronionych ssaków drapieżnych.

Historia

Pierwsza wzmianka o Bliżynie pochodzi z kronik Długosza z 1410 roku, kiedy to Władysław Jagiełło nocował w Bliżynie w nocy z 21 na 22 czerwca w drodze pod Grunwald. Na początku XVI w. powstały w Bliżynie pierwsze kuźnice. Rozkwit górnictwa i hutnictwa nastąpił w XIX w. Podczas II wojny światowej znajdował się tu obóz dla jeńców radzieckich oraz filia obozu koncentracyjnego w Majdanku.

Zabytki

  • Drewniany kościół pw. św. Zofii, wzniesiony w 1818 r.
  • Ruiny stalowni z XIX w.
  • Neogotycki pałac Platerów
  • Kościół parafialny pw. św. Ludwika z 1896 r.

Kody pocztowe, Bliżyn (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Bliżyn
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 13

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Bliżyn, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Bliżyn

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:46:55

Szybka zmiana regionu Polski