Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Radkowice


Informacje o Radkowice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.981110

Współrzedne geograficzne E: 21.033890

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 610

Tablice rejestracyjne: TST

Dzielnice, Radkowice

  • Dzielnica: Podborze

  • Dzielnica: Podosiny

  • Dzielnica: Podświślina

  • Dzielnica: Stara Wieś

  • Dzielnica: Strona

Radkowice (powiat starachowicki)

Radkowice – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Pawłów.

Do 1954 roku siedziba gminy Rzepin. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kieleckiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii Matki Bożej Częstochowskiej. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii krakowskiej, diecezji kieleckiej, dekanatu bodzentyńskiego.

Przez wieś przechodzi POL Szlak zielony.svg zielony szlak turystyczny ze Starachowic do Łącznej oraz Szlak rowerowy czerwony.svg czerwony szlak rowerowy do Starachowic.

Z miejscowością związana jest Wanda Pomianowska (1919-2003), filolog, badaczka literatury ludowej i folkloru, do 1981 r. docent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, działaczka samorządowa. Jej ojciec, Gustaw Pomianowski, pochodził z zubożałej rodziny ziemiańskiej, przed wojną pracował jako wizytator szkół rolniczych województwa kieleckiego. Z jego inicjatywy powstał obecny budynek szkolny w Radkowicach, była to pierwsza szkoła województwa kieleckiego wybudowana w czynie społecznym.

Zabytki

  • drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, wzniesiony w Miedzierzy w 1621 r. z fundacji Stanisława Przerębskiego, starosty opoczyńskiego i radoszyckiego. W latach 1958-1962 kościół został rozebrany, a następnie ponownie zmontowany we wsi Dąbrowa.
  • szkoła podstawowa w stylu szwajcarskim, wybudowana w latach 1946-1949 według projektu wybitnych architektów i profesorów Politechniki Warszawskiej, Romualda Gutta i Haliny Skibniewskiej. Projekt rozbudowy szkoły sporządziła w latach 70. Halina Skibniewska, wówczas wicemarszałek sejmu.
  • dawny dworek i budynek gospodarczy z 2 połowy XIX w. Resztówkę podworską, pozostałą po parcelacji majątku, nabyła w 1924 rodzina Pomianowskich.

Kody pocztowe, Radkowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Radkowice
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Radkowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Radkowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:02:31

Szybka zmiana regionu Polski