Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Turowo Duże


Informacje o Turowo Duże:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.533001

Współrzedne geograficzne E: 21.882999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 87

Tablice rejestracyjne: NPI

Turowo Duże

Turowo Duże (dawniej Rakówko, Krzysztofy) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Pisz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Poprzednio miejscowość nosiła nazwę Rakówko i posiadała statut osady.

Pierwsza nazwa wsi wywodzi się od nazwiska Mikołaja Rakowskiego – pierwszego właściciela dóbr, wydzielonych z Turowa. W XV i XVI w. wieś w dokumentach pisana była jako Reckoffsky, Krzysztofy, alten Christoffs.

Historia

Wieś powstała w ramach kolonizacji Wielkiej Puszczy. Wcześniej był to obszar Galindii. Była to wieś ziemiańska, dobra służebne w posiadaniu drobnego rycerstwa (tak zwani wolni, ziemianie w język staropolskim), z obowiązkiem służby rycerskiej (zbrojnej). W 1429 r. przywilej lokacyjny wystawiony przez Josta Struppergera komtura bałgijskiego i wójta natangijskiego na 10 łanów wydzielonych z dóbr Turowa (informują o tym dokumenty z XVIII w.). Wieś lokowano na prawie chełmińskim ale bez obciążenia służbą zbrojną. W tym czasie Rakówko nie stanowiło jeszcze osobnej osady. Po raz pierwszy Rakówko (jako Reckoffsky) (a więc od nazwiska Rakowskiego, wieś należałoby nazywać Rakowskie) wymieniane jako oddzielna osada jest w roku 1539 (osobne dobra ziemskie). Rakowscy byli w tych latach właścicielami różnych dóbr np. we wsi Gurskie, Kosinowo, Monety, Rakowo (obecnie to chyba Rakowo Piskie). Pod koniec XV w. i w XVI Turowo i Rakówko było własnością jakiegoś Krzysztofa, dlatego nazywane było Krzysztofami (Cristochs). W latach 1539-1540 do dóbr Turowa nie należało już Rakówko, które było we władaniu Mikołaja Rakowskiego i stanowiło już osobną osadę (dobra ziemskie).

Bibliografia

  • Grzegorz Białuński: Kolonizacja Wielkiej Puszczy (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie). Olsztyn, OBN, 2002, 237 str., ISBN 83-87643-97-1, ISSN 0585-3893

Kody pocztowe, Turowo Duże (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Turowo Duże
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Turowo Duże, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Turowo Duże

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 16:35:50

Szybka zmiana regionu Polski