Kategorie
Home» » » » » » »

Sąd

Sąd - we współczesnych demokratycznych systemach prawnych - niezawisły organ państwowy powołany do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze, a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych. Wyposażony jest w atrybut niezawisłości i funkcjonuje w szczególnej, procesowej formie.

Mapa: Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Toruniu

Zaznaczone na mapie współrzędne nie zostały potwierdzone. Współrzędne na mapie są danymi poglądowymi, ustalanymi na podstawie adresu. Prawdziwa lokalizacja instytucji może się różnić, od tej zaznaczonej na mapie.

Adres: Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Toruniu

Dane kontaktowe:

O instytucji:

 

Komórka

 

 

Kontakt

Biuro Kolegium

e-mail: biuro.podawcze@skotorun.pl

 

tel. /fax (056) 659-85-57

tel. (056) 659-16-39

 

Sekretariat Prezesa i Wiceprezesa SKO

e-mail: sekretariat@skotorun.pl

 

Prezes SKO

e-mail: m.zmuda@skotorun.pl

 

Wiceprezes SKO

e-mail: k.mirecka@skotorun.pl

 

tel. fax (056) 655-34-17

 

Księgowość / Kadry

e-mail: a.solecka@skotorun.pl

 

e-mail: m.cieciora@skotorun.pl

 

 

tel. (056) 656-32-40

Zaopatrzenie

e-mail: g.sagan@skotorun.pl

 

tel. (056) 659-16-39

 


 

Biuro Podawcze przyjmuje interesantów

 

 

 

od poniedziałku do piątku

 

w godzinach od 8.30 do 14.30

 

 

 

PODZIAŁ ORGANIZACYJNY

 

Biuro Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu składa się z 7 osób:

 

  • kierownika Biura - p.o. mgr Katarzyna Mirecka
  • głównego księgowego,
  • 5 inspektorów, w tym 4 starszych inspektorów
  • referenta,
  • osoby sprzątającej.

 

Pracownicy Biura Kolegium w Toruniu są bezpośrednio podlegli Wiceprezesowi Kolegium.

 

 

 

ZADANIA

 

Do podstawowych czynności Biura należy:

 

  • przyjmowanie korespondencji i przesyłek oraz rozdział według dekretacji Prezesa lub osoby przez  niego upoważnionej

  • prowadzenie rejestru spraw (repertorium) wymagających rozpatrzenia na posiedzeniu Kolegium

  • prowadzenie rejestru spraw nie wymagających rozpatrywania przez składy Kolegium, tj. wszystkich innych spraw (pism), wymagających odpowiedzi lub podjęcia określonych czynności ze strony SKO,

  • prowadzenie rejestru skarg do Naczelnego Sądu Administracyjnego,

  • przechowywanie i archiwizacja akt i dokumentów Kolegium,

  • powielanie wszystkich pism, decyzji i materiałów,

  • obsługa biurowych urządzeń technicznych,

  • protokołowanie na rozprawach i posiedzeniach składów orzekających,

  • prowadzenie ewidencji księgozbioru,

  • wysyłanie korespondencji i przesyłek,

  • udzielanie informacji interesantom.

 

RESAK

 

 

 

  Do rejestracji wpływających spraw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu służy komputerowy program ewidencyjny. Stosuje się go do rejestrowania spraw podlegających orzecznictwu. Nie stosuje się go do spraw związanych z organizacją urzędu własnego oraz spraw związanych z administrowaniem lokalem.

 

Komputerowy program ewidencyjny służy do:

 

  • bieżącej rejestracji wpływających do Kolegium spraw,

  • ewidencjonowania spraw skierowanych na posiedzenia składów orzekających,

  • oznaczania innego niż na posiedzeniu sposobu załatwienia sprawy,

  • sporządzania rocznych informacji o działalności Kolegium oraz innych zestawień statystycznych, o ile będzie to wynikać z przepisów prawa bądź na polecenie Prezesa Kolegium.

 

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Toruniu nie prowadzi żadnych ogólnodostępnych ewidencji czy rejestrów, a istniejące mają jedynie charakter techniczno-organizacyjny i nie podlegają ujawnieniu.
W Kolegium znajduje się Archiwum zakładowe decyzji i postanowień wydawanych przez Kolegium oraz dokumenty księgowe dotyczące działalności SKO. Strony które brały udział w postępowaniu przed Kolegium mogą zapoznać się z zarchiwizowanymi decyzjami i postanowieniami w godzinach pracy Kolegium.

 

 

 

DOKUMENTACJA NADZORU I KONTROLI 

 

 

 

W Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Toruniu Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzała kontrole w latach 1996-2006.
Kontrole te obejmowały wykonanie budżetu za lata 1996-2005.
Pierwszą z tych kontroli na przełomie 1996 r. i 1997 r. przeprowadził Departament Administracji Publicznej NIK z Warszawy, a pozostałe przedstawiciele Delegatury NIK w Bydgoszczy.


Właściwość miejscowa Kolegium

 

Obszar właściwości miejscowej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu obejmuje zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1999 r. w sprawie obszarów właściwości samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz. U. Nr 13, poz. 115 z 1995 r.), powiaty: brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, toruński, wąbrzeski oraz miasta na prawach powiatu: Grudziądz, Toruń.
Ponadto zgodnie z § 2 cytowanego wyżej Rozporządzenia Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Toruniu jest właściwe w sprawach należących do zadań organów samorządowych województwa, jako mające siedzibę w mieście będącym siedzibą władz samorządowych województwa.

 

Rodzaje spraw rozpoznawanych przez Kolegium

 

Samorządowe kolegia odwoławcze, są organami wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa
(Dz. U z 1997 r. nr 137, poz. 926 ze zm.), w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego; jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. W sprawach, o których mowa wyżej, kolegia są organami właściwymi w szczególności do rozpatrywania odwołań od decyzji, zażaleń na postanowienia, żądań wznowienia postępowania lub do stwierdzania nieważności decyzji.

 

Tryb postępowania przed Kolegium

 

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu sprawy przyjmowane są głównie w formie odwołań od decyzji i zażaleń na postanowienia. Zgodnie zaś z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej, odwołania i zażalenia do Kolegium wnosi się za pośrednictwem organu, który decyzję lub postanowienie wydał. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, kiedy to Kolegium wydało orzeczenie jako organ I instancji - wtedy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wnosi się bezpośrednio do toruńskiego Kolegium. Odwołania wnosi się w terminie 14 dni
od daty doręczenia rozstrzygnięcia stronie. Przepisy szczególne mogą dopuszczać inny termin do wniesienia zaskarżenia.

 

Terminy załatwiania spraw określają przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Załatwienie sprawy  w postępowaniu odwoławczym powinno nastąpić w terminie miesiąca od dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy, a w przypadku spraw podatkowych - w terminie dwóch miesięcy. Do terminów podanych wyżej nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w ustawowym terminie zawiadamia się stronę, podając przyczyny niedotrzymania terminu i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

Orzeczenia kolegium zapadają po przeprowadzeniu rozprawy lub na posiedzeniu niejawnym. Orzeczenia kolegium, co do zasady, wydawane są w formie decyzji albo postanowień. Kolegium wydaje orzeczenia po odbyciu. niejawnej narady składu orzekającego, obejmującej dyskusję oraz głosowanie nad orzeczeniem i zasadniczymi motywami rozstrzygnięcia. Sprawę przedstawia członek kolegium wyznaczony jako jej sprawozdawca. Orzeczenia zapadają większością głosów. Członek składu orzekającego nie może wstrzymać się od głosu. Członek składu orzekającego, który został przegłosowany, ma prawo zgłosić przy podpisywaniu orzeczenia zdanie odrębne, uzasadniając je na piśmie w terminie 7 dni od dnia odbycia narady. Orzeczenia kolegium podpisują wszyscy członkowie składu nie wyłączając przegłosowanego.
Kolegium orzeka w składzie trzyosobowym, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Składowi orzekającemu przewodniczy prezes lub etatowy członek kolegium. Zasady wyznaczania składów orzekających określa regulamin kolegium. Członkowie kolegium nie posiadający wykształcenia prawniczego lub administracyjnego są wyznaczani do składów orzekających z uwzględnieniem ich kwalifikacji zawodowych.
Przy orzekaniu członkowie składów orzekających kolegium są związani wyłącznie przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Kontrolę orzecznictwa kolegiów sprawuje sąd administracyjny
na zasadach i w trybie określonych przepisami ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

 

Majątek Kolegium

 

Kolegium dysponuje lokalem użytkowym na mocy umowy użyczenia z Wojewódzką Inspekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o pow. użytkowej 215,3 m2, w tej liczbie mieści się 13 pokoi biurowych oraz sala rozpraw. Lokale wyposaża się w sprzęt biurowy i komputerowy. Kolegium posiada także jeden osobowy samochód służbowy.

KOLEJNOŚĆ ZAŁATWIANIA SPRAW

 

Sprawy w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Toruniu załatwiane są według kolejności wpływu w ramach następujących działów przedmiotowych:

  • podatki i opłaty lokalne;

  • gospodarka i zarządzanie drogami; zajęcie pasa drogowego;

  • komunikacja, drogownictwo i transport;

  • ewidencja i rejestracja pojazdów;

  • pomoc społeczna;

  • zagospodarowanie przestrzenne;

  • ochrona środowiska i gospodarka odpadami;

  • geologia, złoża kopalin;

  • pozwolenia wodnoprawne;

  • gospodarka komunalna;

  • inwestycje komunalne;

  • pomoc społeczna.gospodarka nieruchomościami;

  • dodatki mieszkaniowe;

  • sprzedaż napojów alkoholowych;

  • oświata;

  • dostęp do informacji publicznej;

  • działalność gospodarcza.

Załatwienie sprawy w postępowaniu odwoławczym powinno nastąpić nie później niż w ciągu:

  • 1 miesiąca (art. 35 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. k.p.a.);

  • 2 miesięcy - sprawy podatkowe (art. 139 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa);

  • 14 dni - sprawy dotyczące   dostępu do informacji   publicznej   (art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 września   2001 r. o dostępie do informacji publicznej), przy czym pierwszeństwo mają skargi na bezczynność, wycofania odwołań oraz sprawy wnoszone do samorządowego kolegium odwoławczego przez posłów i senatorów we własnym imieniu, a także w imieniu wyborców.

 OPIS OBIEGU SPRAW

Wpływająca do Kolegium korespondencja jest przyjmowana przez wyznaczonego pracownika Biura, a po pokwitowaniu jej wpływu, otrzymuje prezentację zawierającą nazwę Kolegium, datę wpływu pisma, liczbę załączników i podpis osoby przyjmującej pismo na piśmie przewodnim. Do pisma załącza się kopertę, w której nadesłano pismo.

Pisma adresowane imiennie do Prezesa Kolegium otrzymują prezentację na kopercie i doręcza się je Prezesowi bez otwierania koperty.

Pracownik Biura, po wpłynięciu pisma (sprawy), dokonuje jej rejestracji w komputerowym programie ewidencyjnym  RESAK. Rejestracja spraw polega na wpisaniu pisma zapoczątkowującego sprawę do repertorium. Sprawy wpisuje się chronologicznie, najdając im kolejne numery. Jeżeli pismo dotyczy sprawy już wszczętej to pismo dołącza się do akt sprawy już zarejestrowanej. Każde pismo dotyczące tej samej sprawy otrzymuje identyczny numer. Nie podlegają rejestracji w repertorium: publikacje (gazety, czasopisma, książki, ogłoszenia, prospekty itp.); potwierdzenia odbioru, które dołącza się do akt właściwej sprawy; rachunki, faktury.

Po zarejestrowaniu i uzyskaniu numeru stanowiącego sygnaturę akt, sprawy są przekazywane niezwłocznie Prezesowi Kolegium, a w razie jego nieobecności Wiceprezesowi.

Wiceprezes przegląda sprawy, a następnie przydziela je do załatwienia sobie, członkom etatowym lub pracownikom Biura.

Przejrzane i zwrócone przez Wiceprezesa sprawy rozdziela, według dyspozycji Wiceprezesa, pracownik Biura.

Sprawy przydzielone do rozpatrzenia przekazywane są właściwym członkom sprawozdawcom, co odnotowywane jest w repertorium. Ponadto każdy sprawozdawca posiada rejestr, do którego wpisywana jest przydzielona jemu sprawa. Wpis zawiera datę wpływu, sygnaturę sprawy, oznaczenie przedmiotu i podmiotu sprawy.

Po przygotowaniu, w wyniku rozstrzygnięcia składu Kolegium, treści decyzji, postanowienia lub orzeczenia członek Kolegium przekazuje sprawę do Biura celem sporządzenia czystopisu.

Czystopis zwracany jest właściwemu składowi Kolegium do podpisu. Sprawy załatwiane pismami oraz odpowiedzi na skargę podpisywane są przez Prezesa, Wiceprezesa lub upoważnionego członka etatowego. Podpisane decyzje, postanowienia, orzeczenia i pisma przekazywane są do właściwego pracownika Biura, celem przygotowania do ich doręczenia stronom postępowania oraz organowi pierwszej instancji wraz z aktami sprawy.

Wszystkie wychodzące sprawy odnotowywane są w repertorium poprzez podanie sposobu załatwienia, daty załatwienia sprawy i wysłania.




Galeria:

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Toruniu

Ocena internautów:

4.20 pkt

20

Wyślij wiadomość do instytucji:

*
*

*
*
captcha
*

Komentarze internautów:

*

*
captcha
*

Tagi:

Jeżeli jakiekolwiek dane zawarte na tej stronie łamią prawa autorskie niezwłocznie poinformuj o tym autora serwisu.

Ostatnia data aktualizacji: 2013-01-19 09:50:43

Ocena
Średnia Ocena: 4.20
liczba ocen: 20
Szybka zmiana regionu Polski