Menu
Home» » » »

Gmina Tarnów Opolski - Informacje

Populacja: 3800

Numer kierunkowy: 77

Tablice rejestracyjne: OPO

Urząd gminy Tarnów Opolski

Tarnów Opolski

Tarnów Opolski (dodatkowa nazwa w j. niem. Tarnau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Tarnów Opolski.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Tarnów Opolski.

We wsi działa duży zakład wapienniczy (dawne Śląskie Zakłady Przemysłu Wapienniczego Opolwap, od 2011 Zakłady Wapiennicze Lhoist S.A. ) w oparciu o wielki kamieniołom, wydobywający wapienie środkowego triasu. Znajduje tu się też stacja kolejowa.

W miejscowości istnieje kościół św. Marcina zbudowany w I połowie XV wieku, kiedy zbudowano nawę i wieżę. Dalsze etapy budowy kościoła przypadają na II połowę XVII wieku i początek XX wieku. Kościół wyposażony w barokowy ołtarz z rzeźbami świętych: Michała, Józefa i Jadwigi, rokokowa chrzcielnica z II połowy XVIII wieku. Przy kościele znajduje się kostnica z XVIII i XIX wieku.

Toponimia

Nazwa Tarnów pochodzi najprawdopodobniej od staropolskich słów „tarnie ,tarnina”- określających miejsce gdzie rośnie roślina lub od nazwy osobowej „Tarn”. Pierwotnie Tarnów Wielki dla odróżnienia od pobliskiej miejscowości Tarnowiec. Obecnie Tarnów Opolski. Miejscowość lokalna na prawie niemieckim.

Kody pocztowe w gminie Tarnów Opolski (wyświetlono 1/1)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Tarnów Opolski, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Tarnów Opolski

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 13:11:53

Szybka zmiana regionu PolskiGmina Tarnów Opolski
Polska - Miejscowości w gminie