Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Półwsie


Informacje o Półwsie:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.900002

Współrzedne geograficzne E: 16.100000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 75

Liczba ludności: 60

Tablice rejestracyjne: DJA

Półwsie

Półwsie (niem. Halbendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków. Miejscowość położona jest u podnóża Truskolasu i Młynarki. Przez wieś przepływa potok Ochodnik.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1305 r. Wcześniej wieś wchodziła w skład Wierzchosławic. W dokumencie sprzedaży z 1385 r. pojawiła się nazwa „halben Dorf” od tej pory nazwy tej zaczęto powszechnie używać. W 1476 r. wieś zakupił mieszkaniec Pastewnika noszący nazwisko Bieler.

W lutym 1945 r. oddział Waffen SS Estonia ukrywa w majątku dr Ruffelsa na terenie wsi cenniejsze eksponaty z Muzeum Regionalnego z bolkowskiego zamku. W trakcie ewakuacji miejscowej ludność giną one w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

W lipcu 1946 r. w wyniku transferów ludności niemieckiej około 600 osób z wsi: Wierzchowsławice, Półwsie, Nagórnik trafiło do Jawora a z stamtąd w okolice Höxter, drugi transfer z 30 września zakończył się na terenie Brunszwika, natomiast trzeci trafił na teren radzieckiej strefy okupacyjnej.

Szlaki turystyczne

  • Szlak rowerowy zielony.svg zielony – Szlakiem Zamków prowadzący z Bolkowa do Bolkowa przez wsie: Pastewnik Górny, Pastewnik Dolny, Domanów, Nagórnik, Półwsie, Wierzchosławice.
  • Szlak rowerowy niebieski.svg niebieski – Szlakiem Zamków prowadzący z Bolkowa do Bolkowa przez wsie: Świny, Wolbromek, Sady Dolne, Sady Górne, Nagórnik, Półwsie, Wierzchosławice.

Kody pocztowe, Półwsie (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Półwsie
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 21

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Półwsie, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Półwsie

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 11:49:01

Szybka zmiana regionu Polski