Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Brzezinka


Informacje o Brzezinka:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.283611

Współrzedne geograficzne E: 17.451670

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 71

Tablice rejestracyjne: DOL

Brzezinka (województwo dolnośląskie)

Brzezinka (niem. Briese) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, w gminie Oleśnica.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Historia

O Brzezince wiemy, że istniała w XIII wieku i już wtedy był tu kościół. Pięć wieków później wieś była podzielona na Dolną i Górną Brzezinkę. Oprócz zespołu pałacowo-parkowego z folwarkiem, istniała wówczas we wsi szkoła i dwa młyny wodne. W 1736 roku rozpoczęła się budowa nowej świątyni na rzucie krzyża równoramiennego z wieżą i czterema dzwonnicami. Projekt kościoła wykonał Johann Blasius Peintner z Wrocławia, a ufundował go hrabia Joahim von Kospoth. Przed wojną, w 1930 roku, świątynia była restaurowana. Po II wojnie światowej – w 1945 roku – w Brzezince powstała parafia rzymsko-katolicka. Obecnie jest to kościół filialny parafii NMP Nieustającej Pomocy w Boguszycach – świątynia nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Zabytki

Założenie pałacowo-parkowe, barokowe z lat 1725-1740

Rzeźby z tamtejszego parku znajdują się w Wilanowie. Budowla również została wzniesiona przez wrocławskiego architekta Johanna Blasiusa Peintnera. Pałac był odrestaurowano ok. 1820 r., w 1945 r. został uszkodzony, częściowo zabezpieczono go w 1958 r. Pałac jest murowany, założony na planie prostokąta z podwyższonym ryzalitem na osi, dwutraktowy, dwu- i trzykondygnacyjny, nakryty dachem łamanym z powiekami. W ryzalicie znajdują się bogate portale barokowe, a we wnętrzach zachował się częściowo wystrój z podziałami pilastrowymi i dekoracją stiukową na sufitach.

Sport

Brzezinka posiada klub piłkarski.

Zobacz też

Kody pocztowe, Brzezinka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Brzezinka
Średnia ocena: 3.7
liczba ocen: 24

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Brzezinka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Brzezinka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:18:16

Szybka zmiana regionu Polski