Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Komorowice


Informacje o Komorowice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.717220

Współrzedne geograficzne E: 16.985279

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 71

Wysokośc npm: 210 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: DST

Komorowice (powiat strzeliński)

Komorowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Kondratowice. Wieś Komorowice położona jest na terenie Wzgórz Lipowych w jednej z wielu kotlin pomiędzy wzgórzami, w malowniczym zakątku Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, w południowej części gminy Kondratowice. Wzgórza Lipowe należą do mezoregionu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, które wchodzą w skład makroregionu Przedgórze Sudeckie. W Komorowicach zamieszkuje obecnie 159 osób (stan w dniu 1 stycznia 2005). Do Komorowic dojedziemy zjeżdżając z trasy 316 Niemcza-Dankowice drogą boczną 418, którą jadąc przez miejscowość dojedziemy do drogi Strzelin-Ząbkowice Śląskie. Miejscowość położona z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych.

W Komorowicach spotykamy różne rodzaje zabudowy. Występuje tu zabudowa wielorodzinna, jednorodzinna i zagrodowa. Ciekawym obiektem jest znajdujący się tu pałac wraz z folwarkiem otoczony kamiennym a częściowo ceglanym murem. Pałac powstał w 1630 roku jako siedziba rycerska. Przeprowadzono jego renowację w roku 1730, a na początku XX wieku został rozbudowany. Obiekt ten jest założony na planie litery "T", dwupiętrowy, pokryty dachami czterospadowymi. Na elewacjach zachowały się trzy kartusze: z budowy, renowacji i rozbudowy.

Komorowice obecnie to wieś rolnicza. Brak jest jakichkolwiek zakładów przemysłowych, rzemieślniczych czy usługowych poza sklepem spożywczo-przemysłowym. Według podań historycznych w Komorowicach działały młyn (budynek obecnie zaniedbany, w złym stanie technicznym), kuźnia oraz gorzelnia. Jedną z charakterystycznych cech miejscowości są mury otaczające zabudowania gospodarcze.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego.

Zobacz też

Komorowice

Kody pocztowe, Komorowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Komorowice
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Komorowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Komorowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:25:45

Szybka zmiana regionu Polski