Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Pątnów


Informacje o Pątnów:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.148060

Współrzedne geograficzne E: 18.619169

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 43

Tablice rejestracyjne: EWI

Dzielnice, Pątnów

  • Dzielnica: Malęda

  • Dzielnica: Mątewki

  • Dzielnica: Pątnówek

  • Dzielnica: Strugi Pątnowskie

Pątnów (województwo łódzkie)

Pątnów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Pątnów.

W dokumentach występuje jako Patnowo, Pantchanow. W 1339 r. wójt Stanimir oddaje jatkę rzeźniczą w Wieluniu za młyn oraz 2 ćwierci łana w Pątnowie. W XVI w. miejscowa parafia obejmowała Pątnów i Bieniec. Wieś należała wówczas w części do grodu wieluńskiego, a w części do Mateusza Skrzyńskiego. W 1553 r. podano, że drewniany kościół był tu już na pocz. XVI w. Niewielki majątek (ok. 80 ha) przechodzi na pocz. XIX w. w ręce Niemców Kreczmerów. Były tu stawy, park założony w pocz. XX w.przez Kreczmerów (1,08 ha), gorzelnia i krochmalnia. Na krótko przed I wojną światową majątek kupuje Kobylański, były dzierżawca majątku w Bieńcu. W obrębie wsi wyróżnia się „Osadę Młyńską”, choć nie ma tu już dawno młyna oraz tzw. „Janówkę” - w nawiązaniu do istniejącego tu kiedyś majątku Janiny Szymańskiej. W 1926 r. utworzono stację PKP Pątnów. W czerwcu i lipcu 1940 r. Niemcy wysiedlili ludność polską z terenu gminy i sprowadzili tu Niemców z Wołynia. Rodzinie niemieckiej oddawano trzy polskie gospodarstwa. Zmieniono nazwę wsi na "Patenau" (sąsiedni Bieniec na Biennenzel, Dzietrzniki na Dietzfeld, Kadłub na Rumfeck). Po wojnie teren dawnego folwarku objęła Gminna Spółdzielnia i zdewastowała dawne założenie dworskie.

Przez obrzeża wsi przebiega ruchliwa droga krajowa nr 43 łącząca Częstochowę z Wieluniem oraz wybudowana w 1926 roku linia kolejowa nr 181 relacji Herby Nowe - Wieluń Dąbrowa. W Pątnowie znajduje się stacja kolejowa, na której zatrzymują się pociągi osobowe.

Obecny kościół zbudowano w latach 1917-1927 r. na miejscu drewnianego. Na belce tęczowej krucyfiks barokowy z XVIII w. Chrzcielnica z XVIII w. Na terenie wsi stoi kapliczka murowana z XVIII w., czworoboczna, kryta dachem namiotowym z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego.

Zobacz też

Pątnów, Pątnów Legnicki, Pątnówek

Kody pocztowe, Pątnów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Pątnów
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 27

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Pątnów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Pątnów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 09:00:35

Szybka zmiana regionu Polski