Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kostomłoty


Informacje o Kostomłoty:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.980801

Współrzedne geograficzne E: 23.656300

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 83

Liczba ludności: 760

Tablice rejestracyjne: LBI

Kostomłoty (województwo lubelskie)

Kostomłoty – wieś w Polsce w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Kodeń, położona na Równinie Kodeńskiej, na lewym brzegu Bugu, przy granicy z Białorusią.

Do 1943 roku wieś była siedzibą władz gminy Kostomłoty. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.

Historia

Wieś o rodowodzie średniowiecznym. Od 1412 roku własność zakonu augustianów z Brześcia Litewskiego, od XVI wieku w posiadaniu rodziny Sapiehów z Kodnia. W XIX wieku w miejscowość należała do różnych rodów ziemiańskich. Jednym z właścicieli majątku ziemskiego w Kostomłotach w tym czasie był publicysta Tygodnika Ilustrowanego, Józef Łoski.

Od XVII wieku w Kostomłotach istniała parafia greckokatolicka. W 1875 wierni uniccy zostali administracyjnie podporządkowani Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W 1927 obok parafii prawosławnej powstała katolicka parafia obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. W okresie międzywojennym w miejscowości dochodziło do wielu konfliktów na tle wyznaniowym.

W 1945 r. znaczna część mieszkańców wsi została wysiedlona na Mazury w ramach Akcji Wisła. Ich miejsce zajęli Polscy wysiedleńcy z Kresów Wschodnich i migranci.

Od lat 60. XX wieku wieś jest jedynym w Polsce ośrodkiem prowadzenia duszpasterstwa katolickiego w obrządku bizantyjsko-słowiańskim. W 1985 roku powstał w Kostomłotach dom zakonny Małych Sióstr Jezusa. W latach 1998-2007 istniał dom zakonny marianów. Od początku XXI wieku obserwowana jest również wzmożona działalność Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W 2003 roku we wsi został założony męski monaster i parafia prawosławna. Zbudowano też cerkiew, służącą zarówno monasterowi, jak i parafii.

Ośrodek neounii

W Kostomłotach znajduje się jedyna na świecie parafia neounicka. Miejscowa cerkiew św. Nikity Męczennika od 1998 r. jest ośrodkiem pielgrzymkowym, sanktuarium błogosławionych męczenników z Pratulina.

W latach 1969-2007 parafią opiekowali się zakonnicy ze Zgromadzenia Księży Marianów. Obecnie pieczę nad parafią i sanktuarium sprawują duchowni rzymskokatolickiej diecezji siedleckiej.

Zabytki

  • drewniana cerkiew neounicka św. Nikity Męczennika z XVII wieku
  • drewniana plebania neounicka z poł. XIX wieku

Inne obiekty

  • prawosławny monaster św. Serafima z Sarowa z XXI wieku
  • parafialna cerkiew prawosławna pw. św. Serafima z Sarowa z XXI wieku
  • drewniana kaplica neounicka z XX wieku.
  • drewniane domy z XIX wieku
  • park dworski z XIX wieku

Zobacz też

Bibliografia

  • Tadeusz Wasilewski, Tadeusz Krawczak: Z nieznanej przeszłości Białej i Podlasia. 1990. 
  • Zbigniew Nikoniuk: Kostomłoty droga ku jedności. 
  • Wirtualne Podlasie: Kostomłoty. .

Kody pocztowe, Kostomłoty (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kostomłoty
Średnia ocena: 3.7
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kostomłoty, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kostomłoty

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:15:13

Szybka zmiana regionu Polski