Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Różaniec


Informacje o Różaniec:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.333889

Współrzedne geograficzne E: 22.833891

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 84

Liczba ludności: 1

Tablice rejestracyjne: LBL

Dzielnice, Różaniec

  • Dzielnica: Bolesławin

  • Dzielnica: Jamieńszczyzna

  • Dzielnica: Popówka

  • Dzielnica: Różaniec Drugi

  • Dzielnica: Różaniec Pierwszy

  • Dzielnica: Różaniec-Szkoła

Różaniec (województwo lubelskie)

Różaniec – wieś w Polsce na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Tarnogród.

Różaniec leży w południowej części woj. lubelskiego. Dzieli się na trzy części: sołectw Różaniec Pierwszy (880 mieszk.) i Różaniec Drugi (676 mieszk.) oraz tzw. Różaniec-Szkoła. Ze względu na taki podział, obie części posiadają własnych sołtysów. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie zamojskim.

W skład parafii pw. Św. Antoniego wchodzą dwa kościoły; kościół filialny jest pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki. W miejscowości są dwie szkoły podstawowe (w Różańcu II, Szkoła Podstawowa im. kardynała Stefana Wyszyńskiego).

We wsi zlokalizowany jest Zespoł Szkół Agrotechnicznych im. Wincentego Witosa (dawniej Zespół Szkół Rolniczych w Różańcu). W latach 70. i 80. szkoła ta przeżywała swoje złote lata, jednak obecnie ze względu na koniunkturę w rolnictwie, szkoła musiała się nieco przekwalifikować; szkoła prowadzi także studium policealne.

W miejscowości istnieje klub sportowy "Grom" Różaniec, który obecnie gra w klasie okręgowej (IV liga).

Do Różańca należy cmentarz rzymskokatolicki oraz drugi, (założony w 1848, użytkowany do lat 50. XX w.) greckokatolicki i prawosławny cmentarz grzebalny.

Historia

Wieś założona w roku 1550 przez Jana Dymitra Kuźmę, aktem erekcyjnym króla Zygmunta II Augusta. W 1624 wieś została doszczętnie spalona i zniszczona podczas najazdu tatarskiego. Z początkiem XVII w. Różaniec był początkowo dzierżawiony, a następnie włączony na stałe do Ordynacji Zamojskiej, w której przez lata pełnił funkcję Klucza dóbr. W XIX wieku miejscowość była przejściowo siedzibą gminy Wola Różaniecka.

18 marca 1943 w czasie okupacji niemieckiej jednostki Wehrmachtu, SS i żandarmerii dokonały pacyfikacji wsi. Spłonęło wówczas około 260 gospodarstw i zginęło ok. 200 mieszkańców Różańca.

Osoby związane z Różańcem

  • Jan Kowalik (ur. 1948) - poseł na Sejm PRL X kadencji, Sejm RP I i II kadencji, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, nauczyciel przedmiotów zawodowych i wychowawca w Zespole Szkół Rolniczych w Różańcu
  • Piotr Kupczak (ur. 1975) - poeta
  • Jan Pawlik (ur. 1959) - radny Rady Miejskiej w Tarnogrodzie przez cztery kadencje, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej, prezes klubu sportowego LKS Grom Różaniec

Zobacz też

  • różaniec

Kody pocztowe, Różaniec (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Różaniec
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Różaniec, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Różaniec

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:42:06

Szybka zmiana regionu Polski