Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Brzozowica Duża


Informacje o Brzozowica Duża:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.950001

Współrzedne geograficzne E: 22.617001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 83

Tablice rejestracyjne: LRA

Brzozowica Duża

Brzozowica Duża – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, w gminie Kąkolewnica Wschodnia.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.

Początki osadnictwa dzisiejszej Brzozowicy Dużej datuje się po 1264 r. tzn. po rozgromieniu Jadźwingów przez Bolesława Wstydliwego i wyparciu ich z okolic Międzyrzeca Podlaskiego. W późniejszych czasach osiedlali się tu Rusini z Litwy, kmiecie z Mazowsza, drobna szlachta i dobrowolni koloniści. Osadnictwo okolicy szczególnie rozwinęło się w XVII wieku.

Okolice Brzozowicy ogromnie ożywiły się, gdy w 1821-1822 powstał trakt bity Warszawa - Brześć, oraz po roku 1867, gdy nastąpiło otwarcie kolei Warszawa - Terespol. Po II wojnie światowej w Brzozowicy Dużej główną uprawą było żyto, ziemniaki i soczewica - ponieważ są tu słabe gleby i nie rodziła się pszenica. W codziennym jadłospisie były kluski ziemniaczane, placki ziemniaczane. Tertuny z soczewicą były daniem świątecznym na niedzielę, były bardzo pracochłonne. Soczewicę miała każda gospodyni - więc były daniem całorocznym. W zimie przygotowywano je na Prządki, Kądziel, Darcie pierza, W kumy. Gospodarstwa były bardzo małe, rodziny liczne i tertuny brzozowickie były bardzo cenionym produktem żywnościowym.

Zobacz też

Kody pocztowe, Brzozowica Duża (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Brzozowica Duża
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Brzozowica Duża, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Brzozowica Duża

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 16:46:18

Szybka zmiana regionu Polski