Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Binarowa


Informacje o Binarowa:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.754169

Współrzedne geograficzne E: 21.229170

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 1763

Tablice rejestracyjne: KGR

Dzielnice, Binarowa

  • Dzielnica: Harendarzówka

  • Dzielnica: Jurusiowe Potoki

  • Dzielnica: Kamieniec

  • Dzielnica: Kurpiel

  • Dzielnica: Lechowe Potoki

  • Dzielnica: Maślakowice

  • Dzielnica: Nadole

  • Dzielnica: Nagórze

  • Dzielnica: Pola

  • Dzielnica: Strzegominy

  • Dzielnica: Wygon

  • Dzielnica: Zielona Ulica

Binarowa

Binarowa – wieś w Polsce położona na pogórzu Ciężkowickim, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Biecz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Miejscowość jest siedzibą parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła, należącej do dekanatu Biecz, diecezji rzeszowskiej.

Sołectwo Binarowa jest największe obszarowo na terenie gminy Biecz i liczy 1525 ha. Teren jest górzysty, sołectwo podzielone jest na przysiółki, które graniczą z Bieczem, ze Święcanami, z Szerzynami, Racławicami. Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Historia

W 1348 roku król Kazimierz Wielki wręczył na Wawelu przywilej na lokacje wsi poniżej Biecza na 60 łanach,na prawie niemieckim sołtysom Mikołajowi Vlosniczar i Hermanowi w obecności świadków. Akt lokacyjny uposażył sołectwo i określił przywileje oraz powinności sołtysów. Akt lokacyjny nie wymieniał nazwy wsi, a jedynie nazwę rzeki, nad którą wieś lokowano – Szczytnice dziś Sitniczankę. Jeszcze w roku 1547 wieś funkcjonowała pod niem. nazwą Bynarhaw.

W Binarowej znajduje się na cmentarzu głównym cmentarz wojenny gdzie grzebani byli polegli żołnierze austriaccy.

Mieszkańcy, budynki użyteczności publicznej

Binarowa zajmuje trzecie miejsce w gminie pod względem liczebności mieszkańców.

Na terenie Sołectwa znajduje się szkoła, której pierwsza część została wybudowana w roku 1948 a druga została dobudowana w roku 1953. W roku 1999 została rozpoczęta budowa nowego obiektu szkolnego, którą to inwestycję finansuje Urząd Gminy Biecz.

Na terenie sołectwa działa Ochotnicza Straż Pożarna, która w 2003 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego i bierze czynny udział w akcjach ratowniczych na terenie wsi, gminy i powiatu.

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła

Pierwszy kościół drewniany został zbudowany około 1400 r. Spłonął pod koniec XV w. Obecnie istniejąca świątynia została wybudowana na początku XVI w.

Kościół parafialny pw. Św. Michała Archanioła z ok. 1500 roku; jednonawowy, konstrukcji zrębowej; wyjątkowo cenne malowidła z XVI-XVII w., gotyckie rzeźby z XIV wieku. W latach 1641-1650 świątynię gruntownie przekształcono: powstała m.in. kaplica pw. Aniołów Stróżów oraz wykonano nową polichromię. W kościele znajdują się także m.in. ołtarz główny z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, kamienna chrzcielnica z 1522 roku oraz gotycki dzwon z XV wieku.

W 2003 r. kościół w Binarowej wraz z innymi kościołami Małopolski i Podkarpacia, z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

26 czerwca 2004, na "II Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO", miasta i obiekty w Polsce, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w celu przekazywania informacji, współpracy i promocji skupiły się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Siedzibą Ligi został Toruń, a jej pierwszym prezesem Marcin Zamoyski.

Kody pocztowe, Binarowa (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Binarowa
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Binarowa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Binarowa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:02:04

Szybka zmiana regionu Polski