Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Trojanowice


Informacje o Trojanowice:

Ilość ulic: 19

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.141109

Współrzedne geograficzne E: 19.909439

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 747

Tablice rejestracyjne: KRA

Trojanowice (województwo małopolskie)

Trojanowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zielonki.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.

Trojanowice to wieś położona w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, częściowo w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Leży przy drodze do Skały (droga nr 794). W Trojanowicach działa Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Historia

Nazwa miejscowości należy do licznej w Małopolsce grupy nazw dzierżawczych, utworzonych od imienia posiadacza lub założyciela osady lub patronimicznych, oznaczających mieszkańców wsi, stanowiących potomstwo lub poddanych założyciela (Trojana). Według badaczy miejscowości o tego typu nazwach, były zakładane od połowy XIII w.

W okresie rozbiorów Trojanowice należały do zaboru austriackiego. Wielu mieszkańców wsi służyło w CK armii. W czasie I wojny światowej walczyli po przeciwnej stronie, niż ich krewni z pobliskich wsi należących do zaboru rosyjskiego.

W 1926 roku wielu mieszkańców wsi podpisało się pod "Polską Deklaracją o Podziwie i Przyjaźni dla USA. W okresie II wojny światowej wielu mieszkańców wsi służyło w szeregach Armii Krajowej.

Tradycje

W Trojanowicach nadal żywa tradycja to Pucheroki. Nazwa Pucheroki pochodzi od łacińskiego słowa puer (chłopiec) Żacy pobierający nauki na Akademii Krakowskiej często żyli w surowych warunkach. Problemem były nieogrzewane bursy, surowi nauczyciele oraz wysokie koszty nauki. Ubodzy studenci ledwo wiązali koniec z końcem. Część żaków zmuszona była żebrać. Zakaz żebrania nie dotyczył studentów. W 1780 r. zakazano oficjalnie chodzenia na puchery. Zwyczaj ten przeniósł się do podkrakowskich wsi: Zielonki, Bibice, Bodzów, Pychowice, Kostrze, Modlnica, Trojanowice. W XIX wieku w związku osłabioną działalnością Akademii Krakowskiej oraz prowadzonymi wojnami brakło chodzących po wsiach studentów. Zastąpili ich miejscowi chłopcy. Wykształcił się też wtedy strój Pucheroka: wysoka słomiana czapka, barani kożuszek, pasek ze słomianych warkoczy, koszyk na datki i laska, a wszystko to ozdobione bibułkami.

Oświata

W Trojanowicach działa Filia Przedszszkola Samorządowego w Węgrzcach.

Turystyka

Przez Trojanowice przebiega Szlak Rowerowy Wokół Zielonek o długości 34,6 km. Trasa tego szlaku rozpoczyna się w Zielonki (Urząd Gminy) i biegnie przez Witkowice, Bibice, Wolę Zachariaszowską, Owczary, Grębynice, Korzkiew i Trojanowice, i wraca do miejsca startu w Zielonkach.

Komunikacja

Tranzyt

Trojanowice leżą przy drodze wojewódzkiej 794 (do Wolbromia).

Transport

Linia autobusowa MPK nr 207 zapewnia połączenie z Krakowem.

Znani ludzie

W Trojanowicach urodził się Paweł Siwek, jezuita, jeden z najwybitniejszych filozofów polskich XX wieku oraz Alberyk Siwek, wieloletni opat klasztorów cysterskich w Wąchocku oraz Wyższym Brodzie (Czechy)oraz Stanisław Siwek.

Zobacz też: Trojanowice

Kody pocztowe, Trojanowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Trojanowice
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Trojanowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Trojanowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:19:45

Szybka zmiana regionu Polski