Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wierzchowie


Informacje o Wierzchowie:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.167000

Współrzedne geograficzne E: 19.799999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 426

Tablice rejestracyjne: KRA

Dzielnice, Wierzchowie

  • Dzielnica: Cło

  • Dzielnica: Podjanie

  • Dzielnica: Pola

  • Dzielnica: Pradła

  • Dzielnica: Studzienki

Wierzchowie

Wierzchowie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Wielka Wieś. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Turystyka

Wieś położona jest w bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w jej części zwanej Wyżyną Olkuską, w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego. Tereny wsi wchodzą w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie obejmującego piękne krajobrazowo doliny i wąwozy z licznymi skałami wapiennymi, jaskiniami, źródłami krasowymi i zabytkami kultury materialnej. Położenie miejscowości sprawia, że jest ona doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania Doliny Kluczwody i znajdującego się w niej rezerwatu przyrody Dolina Kluczwody. Na Zamkowej Skale po wschodniej stronie tego rezerwatu znajdują się ruiny zamku rycerskiego z początku XIV w. Przepływający przez Dolinę potok Kluczwoda wypływa w Wierzchowie z krasowego źródła Kluczwody. Wychodzące z miejscowości szlaki turystki pieszej i rowerowej umożliwiają zwiedzenie również pozostałych dolin oraz pobliskiego Ojcowskiego Parku Narodowego. Na terenie wsi znajduje się wielka atrakcja turystyczna – najdłuższa w Polsce udostępniona do turystycznego zwiedzania Jaskinia Wierzchowska Górna.

Szlaki turystycznePOL Szlak czarny.svg – z Wierzchowia przez Dolinę Kluczwody, przysiółek Gacki, Wawóz Podskalański, Tomaszowice do Modlnicy. POL Szlak żółty.svg – z Ojcowskiego Parku Narodowego przez Wierzchowie obok Jaskini Wierzchowskiej Górnej, przez Dolinę Bolechowicka (w dół), Karniowice, Kobylany, Dolinę Kobylańską (w górę), Będkowice, Dolinę Będkowską, Dolinę Szklarki do Paczółtowic. POL Szlak zielony.svg – z Wierzchowia przez przysiółek Kawiory do Doliny Będkowskiej (obok źródła Będkówki), Łazy, rezerwat przyrody Dolina Szklarki. Szlaki roweroweSzlak rowerowy czerwony.svg – zataczający pętlę szlak z Bolechowic, przez Zelków, górną część rezerwatu przyrody Dolina Kluczwody, Wierzchowie, Bębło, Dolinę Będkowską (w dół), Łączki Kobylańskie, Kobylany, Dolinę Kobylańską (w górę), Krzemionkę, Dolinę Bolechowicką (w dół) do Bolechowic. Szlak rowerowy czarny.svg – z Wierzchowia przez górną część Doliny Kluczwody i Czajowice do Ojcowskiego Parku Narodowego.

Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 94. W centrum wsi znajduje się parking, a przy nim ławeczki, kierunkowskazy i tablice z mapą okolicznych tras turystycznych.

Kody pocztowe, Wierzchowie (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wierzchowie
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wierzchowie, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wierzchowie

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:29:22

Szybka zmiana regionu Polski