Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kłodne


Informacje o Kłodne:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.685001

Współrzedne geograficzne E: 20.566111

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 18

Liczba ludności: 1020

Wysokośc npm: 793 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: KLI

Dzielnice, Kłodne

  • Dzielnica: Babia Góra

  • Dzielnica: Ceglówka

  • Dzielnica: Dołki

  • Dzielnica: Głębocko

  • Dzielnica: Kamionka

  • Dzielnica: Klękówka

  • Dzielnica: Klenie

  • Dzielnica: Moczary

  • Dzielnica: Półrolek

  • Dzielnica: Wygonki

  • Dzielnica: Łysa Górka

Kłodne

Kłodne – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Limanowa.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Wieś Kłodne wg dokumentów parafii Męcina była wymieniona już w 1320 roku, a w 1367 roku występuje w Kodeksie Dyplomatycznym Małopolskim "Kazimierz z łaski Bożej Król Polski... etc. potwierdza, że rycerz Krystyn pan na Mikluszowicach, chorąży Krakowski przekazuje swoim synom Stanisławowi i Andrzejowi Wiczdze... swoje włości... w tym pół Męciny z wolą zwaną Głodne'' Kilkadziesiąt lat później bo w 1439 roku dochodzi do sprzedaży Kłodnego: "Stachna, żona Mikołaja z Gniewęcina, część wsi Wydżyce, Mikluszowice, Męcina i Głodnia sprzedała Piotrowi z Ciczkowic za 60 grzywien"

Jak wynika z akt wizytacji kościelnych Kłodne wymieniano w 1581 roku w obszarze parafii Chomranice. Jest to akurat okres pobytu arian w Męcinie i Chomranicah.

Jeden z Krzeszów - Sebastian przeszedł na arianizm, co spowodowało zatarg z proboszczem Męciny. Bracia Krzeszowie podzielili się majątkiem ojcowskim. Mogło właśnie wtedy dojść do oddzielenia Kłodnego od Męciny. Był to prawdopodobnie rok 1545. Przez długi czas jednak ludność Kłodnego chrzciła dzieci w Męcinie, tam także zawierano związki małżeńskie.

12 stycznia 1944 hitlerowcy w okrutny sposób zamordowali 28 zakładników w odwecie za wysadzenie pociągu na trasie linii kolejowej Nowy Sącz - Chabówka. Część zakładników została rozstrzelania, a część powieszona na słupach telegraficznych znajdujących przy torach. W miejscu gdzie przed laty zbrodnia ta została dokonana stoi pomnik upamiętniający ofiary tamtego wydarzenia.

Nad ranem 2 czerwca 2010 roku w miejscowości, na ok 50 hektarach, uaktywniło się osuwisko, które zniszczyło 30 budynków, a kolejnych kilkadziesiąt zostało zagrożonych, z wioski ewakuowano 434 osoby z 112 domów.

Kody pocztowe, Kłodne (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kłodne
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 27

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kłodne, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kłodne

Ostatnia data aktualizacji: 2013-04-14 15:57:00

Szybka zmiana regionu Polski