Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Poznachowice Górne


Informacje o Poznachowice Górne:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.823330

Współrzedne geograficzne E: 20.135559

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 400

Tablice rejestracyjne: KMY

Dzielnice, Poznachowice Górne

  • Dzielnica: Międzylesie

  • Dzielnica: Padoły

  • Dzielnica: Podogród

  • Dzielnica: Rzeki

  • Dzielnica: Zapac

  • Dzielnica: Łazy

Poznachowice Górne

Poznachowice Górne – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Raciechowice na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielickiego.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Historia

Znana i udokumentowana historia Poznachowic Górnych sięga czasu pierwszych Piastów, choć ślady pierwszych osad datuje się na V w. p.n.e. Początek osadnictwa to przede wszystkim góra Grodzisko. Odegrała ona wielkie znaczenie zarówno w starszej jak i w młodszej historii Poznachowic Górnych. O działalności Piastów na tych terenach dowiadujemy się z książki "Dzikowy Skarb" Karola Bunscha, wg którego na Grodzisku został wzniesiony zamek przez Mieszka I dla człowieka, który uratował życie jego przyjacielowi. Człowiek ten znany był z napadów na kupców, którym zabierał towary i magazynował u siebie w zamku. Gdy zamek został spalony przez Tatarów w 1287 r. osadnictwo na tych terenach na jakiś czas zamarło. Jeśli chodzi o historię młodszą to trzeba wspomnieć, że na Grodzisku trwały partyzanckie bitwy podczas II wojny światowej. Partyzanci AK z grupy "Kamiennik" dzielnie przeciwstawiali się hitlerowskiej ofensywie tocząc nieustanne walki na szczycie góry.

Gospodarka

Większość mieszkańców w Poznachowicach Górnych czerpie swe dochody z rolnictwa. W Poznachowicach Górnych mamy do czynienia m.in. z uprawą zbóż oraz z sadownictwem. Wieś ta słynie z dobrej jakości owoców, głównie jabłek.

Sadownictwo

O sadach na terenie m.in. Poznachowic Górnych wspomina się już w połowie XIX wieku. Jabłka wywożono wozami i sprzedawano je w Krakowie, Wieliczce i w Zakopanem. Jabłka z dworów były pakowane pojedynczo w serwetki lub papierki i wysyłane do Wiednia. Intensywne zakładanie sadów rozpoczęło się w latach 50. ubiegłego wieku i trwa do dzisiaj. Owoce dojrzewają w ostrzejszym klimacie podgórskim i przez odpowiednie nasłonecznienie na stokach południowych otrzymują swoisty smak i wybarwienie. W Poznachowicach Górnych można wyróżnić 3 większe sady (w całej gminie jest ich znacznie więcej), ale coraz więcej tutejszych mieszkańców bierze pod uwagę taki rodzaj zagospodarowywania swoich ziem.

Położenie

Poznachowice Górne położone są w dorzeczu rzeki Krzyworzeki u stóp góry Grodzisko (618 m n.p.m.) stąd duże nachylenie terenu. Stanowi ono problemy gospodarcze ale zdecydowanie wpływa na walory przyrodnicze.

Grodzisko

Grodzisko jest najwyższą górą w całej Gminie Raciechowice. Na jego szczycie znajdują się ruiny dawnego grodu powstałego podczas kultury łużyckiej. Prowadzono tam badania archeologiczne jeszcze przed I wojną światową. Udało się znaleźć broń, narzędzia, i naczynia gliniane pochodzące z V w p.n.e. W czasach pierwszych Piastów na Grodzisku wzniesiono zamek warowny. Mury układane były z kamienia bez użycia zaprawy murarskiej. Spalony został w II poł. XII w., podczas najazdu Tatarów na Polskę (prawdopodobnie w 1287 r.). Później już nie został odbudowany ale nadal dostrzec można wały obronne i fosy. oraz resztki bramy. Wewnątrz ruin dawnego zamku znajduje się także symboliczny grób partyzantów AK z czasów II wojny światowej z 1944 roku.

Przez Grodzisko przechodzi niebieski szlak turystyczny, który prowadzi do Szczyrzyca. Podczas lata i jesieni na Grodzisku roi się od grzybiarzy. Ze względu na dobre podłoże jesienią można tu znaleźć dorodne borowiki i kozaki.

Panorama

Z Grodziska rozciąga się cudowny widok na pobliskie okolice. Można dojrzeć m.in. Kraków, Dobczyce, Kamionną, Kostrzę, grzbiet Łopienia, Mogielicę, Ciecień, Księżą Górę, Szczyrzyc, Czasław, Wiśniową, Lipnik. Nie tylko najwyższy szczyt jest dobrym punktem obserwacyjnym. Duże nachylenie terenu sprawia, że z większości miejsc w Poznachowicach Górnych można obserwować otaczające krajobrazy. Imponujący jest widok wzgórz, porośniętych drzewami liściastymi, który tworzy cudowną scenerię.

Sport

W Poznachowicach Górnych nie ma żadnego ośrodka sportowego ani większego obiektu rekreacyjnego. Nie oznacza to jednak, iż jest to wioska, w której nie można uprawiać sportu. Ze względu na dobry stan dróg i jednocześnie różnicę wysokości Poznachowice Górne są świetnym miejscem do uprawiania kolarstwa górskiego. Praktycznie wszędzie można w ciszy trenować poranny jogging. Latem mieszkańców i przyjezdnych kusi czysta rzeka Krzyworzeka, w której pływać mogą zarówno dobrzy pływacy jak i niedoświadczone dzieci. Natomiast zimą Poznachowice Górne to idealne miejsce do jazdy na nartach zarówno po stromych jak i łagodnych stokach.

Zobacz też

Kody pocztowe, Poznachowice Górne (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Poznachowice Górne
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 9

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Poznachowice Górne, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Poznachowice Górne

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:46:49

Szybka zmiana regionu Polski