Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Krauszów


Informacje o Krauszów:

Ilość ulic: 2

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.480301

Współrzedne geograficzne E: 19.955299

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 18

Liczba ludności: 687

Tablice rejestracyjne: KNT

Dzielnice, Krauszów

  • Dzielnica: Osiedle Ogrody

  • Dzielnica: Osiedle za Wodą

Krauszów

Krauszów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Historia

Krauszów obok Ludźmierza i Rogoźnika należy do najstarszych osad na Podhalu. Został założony przez cystersów w 1333 roku na miejscu małej osady na polanie. Posiadłościami wiejskimi administrował opat szczyrzycki będący proboszczem w pobliskim Ludźmierzu. Krauszów od początku istnienia należy do parafii ludźmierskiej.

Krauszów leży w zachodniej części gminy nowotarskiej, nad Czarnym Dunajcem na granicy dwóch krain geograficznych Podhala: Kotliny Orawsko-Nowotarskiej i Bramy Sieniawskiej. Położenie wsi ma charakter obronny; od południa dostępu bronił Dunajec, a od północy dosyć stroma skarpa, do której przylegały usadowione obok siebie zabudowania gospodarcze. Ta lokalizacja zmuszała do gęstej zabudowy wzdłuż drogi wiejskiej biegnącej równolegle do potoku. Domy stały po obydwu stronach drogi, skierowane do niej frontem, za nimi umieszczano zabudowania gospodarcze. W północnej części wsi, gdzie brakowało miejsca, zagrody sytuowano po północnej stronie drogi przy skarpie, która w tym miejscu zbliżała się do potoku.

Dzisiejszy Krauszów

Można powiedzieć, że Krauszów dzieli się na trzy części. Główną zabudowę wiejską leżącą w środku miejscowości, wkraczającą na południe od potoku; ogrody, które są usadowione na północ od pierwotnej zabudowy, których pola ciągną się aż do gruntów Morawczyny i Trutego, oraz trzecią część, którą jest Zawodzie, mieszczące się od strony zachodniej wsi, do granicy z Długopolem, gdzie dawniej znajdowały się gminne pastwiska na kamieńcu dla gęsi i owiec, a dalej dla bydła. Na Zawodziu, w południowej części Krauszowa występowały torfowiska wysokie, które ciągnęły się od granicy z Długopolem, aż do pól ludźmierskich. Torf bardzo szybko się skończył, ponieważ w Krauszowie brakowało budulca drewnianego i dlatego istniały tu cegielnie wzniesione na gruntach zwanych Na Kadłubie i Na Górach.

Krauszów jak większość miejscowości jest miejscowością przejezdną z obu stron; ze strony wschodniej od Ludźmierza, a od strony zachodniej od Długopola. W Krauszowie jest około 150 budynków mieszkalnych, wraz ze starymi drewnianymi domami liczącymi około 50 budynków, lecz nie wszystkie są zamieszkane.

Miejscowość ta jest wsią rolniczą, ludność zajmuje się hodowlą bydła mlecznego. Mleko przetwarza się tradycyjnymi metodami na serki wędzone w przetwórstwie owczarskim, tak charakterystycznym dla Podhala. Dzięki temu małe gospodarstwa mają zapewnione wyższe dochody niż jedynie ze sprzedaży mleka.

Z zabytków sakralnych na uwagę zasługuje kapliczka Trzeciego Upadku, murowana, z drewnianą figurką Pana Jezusa z krzyżem wykonana w stylu ludowym. Kapliczka usytuowana jest przy skrzyżowaniu dróg, strzegła wejścia do wsi od wschodniej strony.

W Krauszowie mieści się budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, który liczy dwa wozy strażackie, jeden bardziej nowoczesny, drugi nieco mniej. W miejscowości tej każdy budynek ma dobry dojazd w sytuacji gdyby zaistniał pożar i straż musiałaby interweniować. W Krauszowie znajduje się także budynek Szkoły Podstawowej. Szkoła ta mieści ok. 10 klas. W 2002 roku była remontowana zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz (malowanie), zostało założone ogrzewanie gazowe, ocieplenie, zostało wymienione pokrycie dachowe, wyremontowane ubikacje i szatnie.

Krauszów jest miejscowością, zagrożoną katastrofami naturalnymi, takimi jak powodzie.

W miejscowości funkcjonuje klub sportowy Podgórki Krauszów.

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 2)

O

Kody pocztowe, Krauszów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Krauszów
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Krauszów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Krauszów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:38:58

Szybka zmiana regionu Polski