Menu
Home» » » »

Gmina Wieliczka - Informacje

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

Populacja: 51591

Gęstość populacji: 515,39 osób/km²

Powierzchnia: 100,1 km²

TERYT: 2121519053

Numer kierunkowy: 12

Tablice rejestracyjne: KWI

Urząd gminy Wieliczka

Adres: ul. Powst. Warsz. 1 32-020

Oficjalna strona gminy Wieliczka

Gmina Wieliczka

Gmina Wieliczka – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Leży na południowy wschód od Krakowa, zajmując obszar 100,1 km². Jej strukturę administracyjną tworzą: miasto Wieliczka oraz 29 sołectw.

Siedzibą władz gminy (oraz władz powiatu wielickiego) jest miasto Wieliczka.

Obszar wiejski gminy (tzn. tereny poza miastem Wieliczka) jest najludniejszym takim obszarem na terenie gminy miejsko-wiejskiej w Polsce.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2005, gmina Wieliczka ma obszar 100,1 km², w tym:

  • użytki rolne: 73%
  • użytki leśne: 8%

Gmina stanowi 23,3% powierzchni powiatu.

Demografia

Według danych z 30 czerwca 2010 gminę zamieszkiwało 51 591 osób.

Opis Ogółem Mężczyźni Kobiety
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 51 591 100 25 015 48,49 26 576 51,51
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
515,39 249,91 265,48

Zatrudnienie

Rynek pracy poza rolniczej tworzą miejscowe zakłady przemysłowe, przedsiębiorstwa o profilu produkcyjno-usługowym, usługi (handel, gastronomia, itd.) oraz instytucje i urzędy publiczne. Większość mieszańców pracuje w Krakowie.

Średni dochód na jednego mieszkańca wynosi 1546,30zł.(dane z 2005 r.).

Turystyka

Przez teren gminy przebiegają szlaki turystyczne: Szlak POL Szlak żółty.svg żółty turystyki pieszej i rowerowej, WieliczkaDobczyce. Z Wieliczki szlak wiedzie obok Zamku Żupnego, kościoła św. Klemensa przez Rynek Górny do kościoła św. Sebastiana i dalej przez Lednicę Górną, Chorągwicę, Dobranowice, Żakową, Hucisko, Rudnik, Dziekanowice i Przymiarki na Stary Rynek do Dobczyc. Prowadzi on turystę wzniesieniami o licznych, ciekawych punktach widokowych, m.in. Chorągwica, przysiółek Granie k. Dobczyc. Szlak posiada znaczne walory krajobrazowe oraz Szlak rowerowy – 23 km po Pogórzu Wielickim. Punkty widokowe zlokalizowane są w miejscowościach Pawlikowice, Raciborsko, Biskupice, Tomaszkowice. Dodatkowo szlakiem objęto Sierczę z uwagi na to, iż od końca XVI wieku do 1. połowy wieku XVIII znajdujący się tam budynek, był posiadłością znanego rodu Lubomirskich, usytuowany w otoczeniu zabytkowego parku, którego drzewostan zaliczony został do grona pomników przyrody. Trasa posiada wiele atrakcji w zależności od indywidualnych zainteresowań.

Do atrakcji turystycznych należy zaliczyć:

  • Izbę Regionalną w Gorzkowie,
  • fermę strusi w Gorzkowie,
  • stadninę koni w Sierczy,
  • rekreacyjną jazdę konną (kuce) w Sierczy,
  • wynajem powozów i bryczek (hucuły) na Grabówkach.

Sołectwa

Brzegi, Byszyce, Chorągwica, Czarnochowice, Dobranowice, Golkowice, Gorzków, Grabie, Grabówki, Grajów, Jankówka, Janowice, Kokotów, Koźmice Małe, Koźmice Wielkie, Lednica Górna, Mała Wieś, Mietniów, Pawlikowice, Podstolice, Raciborsko, Rożnowa, Siercza, Strumiany, Sułków, Sygneczów, Śledziejowice, Węgrzce Wielkie, Zabawa.

Sąsiednie gminy

Biskupice, Dobczyce, Gdów, Kraków, Niepołomice, Siepraw, Świątniki Górne. Na pn.-zach. gmina graniczy z Krakowem, na zachodzie z gminami Świątniki i Siepraw, na południu z gminami Dobczyce i Gdów, na wschodzie z gminami Biskupice i Niepołomice.

Kody pocztowe w gminie Wieliczka (wyświetlono 3/3)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Wieliczka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Wieliczka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 10:33:00

Szybka zmiana regionu Polski