Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Królewiec


Informacje o Królewiec:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.214500

Współrzedne geograficzne E: 21.555799

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 25

Tablice rejestracyjne: WM

Dzielnice, Królewiec

  • Dzielnica: Nowy Królewiec

Królewiec (województwo mazowieckie)

Królewiec – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mińsk Mazowiecki, na północ od miasta Mińsk Mazowiecki. W okresie okupacji niemieckiej nosił nazwę Karlshof.


Leży na północ od Mińska Mazowieckiego, jego zabudowa jest przedłużeniem zabudowy miasta (np. domy z dwóch stron różnych ulic leżą w Mińsku i w Królewcu). Wraz ze Stojadłami, Arynowem, Wólką Mińską, Karoliną i Starą Niedziałką znalazł się w obrębie obwodnicy miasta.

Znajdują się tu m.in. kościół oraz kilka zakładów produkcyjnych. Swoją siedzibę ma tu Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Mińsku mazowieckim z/s w Królewcu, w której posiadaniu jest także hotel z 89 miejscami noclegowymi.


Szkoła Podstawowa

Na terenie miejscowości istniała nieistniejąca już szkoła podstawowa. Powstała na początku XX wieku i istniała do utworzenia Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim przy ulicy Małopolskiej, do której została włączona. W okresie swojego istnienia oferowała naukę w klasach I-IV. Początkowo znajdowała się na placu, którego właścicielem był Stanisław Chmiel zaś nauczania dokonywał jeden nauczyciel. W okresie przed II wojną światową szkoła mieściła się w mieszkaniu Eugeniusza Flago, w okresie okupacji w domu Piotra Drożdża, zaś po wyzwoleniu w budynku poniemieckim. Młodzież uczyła się w tym ostatnim budynku w latach 1945 - 1972. Był to budynek z czerwonej cegły. na parterze posiadał cztery pomieszczenia, z czego jedno było wykorzystywane jako sala lekcyjna, dwa jako mieszkanie nauczyciela, jedno jako skład opału. Na górze dwa lokale zajmowała rodzina woźnego. Przed budynkiem od strony południowej znajdował się taras, a sam budynek otoczony był zielenią - od zachodu i południowego wschodu znajdował się sad owocowy, od strony północnej rosły brzozy i świerki. Poza ogrodzeniem znajdował się las sosnowo-brzozowy o powierzchni ok 1 ha. Od 1985 roku w związku ze zmianami granic miasta Mińsk Mazowiecki znalazł się wraz z przylegającymi terenami na jego terytorium.

Liczba dzieci pobierających naukę w tej szkole wahała się w granicach od 35 do 48. Po ukończeniu czwartej klasy uczniowie uczęszczali do szkół podstawowych w Mińsku Mazowieckim lub Brzózem.

Cmentarz Ewangelicki

Cmentarz znajduje się ok 350 metrów na północ od asfaltowej drogi przebiegającej przez Królewiec, przy drodze polnej. Otoczony jest łąkami i terenami uprawnymi. Został założony przez kolonistów niemieckich w okresie ich obecności na tych ziemiach od 1845 roku . Służył do grzebania ciał mieszkańców Karlshofa (ówczesna nazwa Królewca), a z relacji mieszkańców wynika, że przywożono tu również ciała mieszkańców Tyborowa, Marianki i innych pobliskich miejscowości. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilka nagrobków wykonanych z piaskowca, granitu, metalu i betonu. Po większości zachowały się już tylko szczątki, z których ciężko odczytać jakiekolwiek dane dotyczące osób tu pochowanych. Wiadomo, że przed 1939 na cmentarzu było kilka rzędów mogił, część jedynie z drewnianymi krzyżami, jednak ich dokładna liczba nie jest znana. Obecnie cmentarz jest porośnięty dziko rosnącymi drzewami i krzakami.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Kody pocztowe, Królewiec (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Królewiec
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 29

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Królewiec, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Królewiec

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 10:38:08

Szybka zmiana regionu Polski