Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kopice


Informacje o Kopice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.648060

Współrzedne geograficzne E: 17.455830

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 1200

Tablice rejestracyjne: OB

Kopice (województwo opolskie)

Kopice (niem. Koppitz) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Grodków. W latach 1945-54 siedziba gminy Kopice.

Zabytki

Pałac

Ruiny pałacu. Od 1360 r. Kopice były siedzibą rodu von Borsnitz, później znajdowały się w rękach rodziny von Beess (od 1450 r.). W 1534 r. posiadał je kanonik katedry wrocławskiej Baltzazr von Neckern, po nim Jan Henryk Heymann von Rosenthal, Gotfryd von Spaetgen, a od 1751 r. śląska rodzina szlachecka von Sierstorpff. Rycerska siedziba została przebudowana na rezydencję w stylu klascycystycznym w 1783 r. wg projektu opolskiego architekta Jana Rudolpha. W 1859 r. obiekt zakupiony przez Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joannę Gryczik von Schomberg-Godulla. Przebudowany w 1864 r. wg projektu architekta Karla Lüdecke z Wrocławia oraz mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Po przebudowie pałac zyskał charakter w stylu neogotyku z elementami neorenesansowymi. Pałac popadł w całkowitą ruinę za sprawą jego kolejnego właściciela, krakowskiego biznesmena, którego los pałacu przestał interesować już w chwili "podarowania" mu go. Wyroki sądów nakazujące zabezpieczenie budowli nie skutkowały, a pałac był niszczony przez wandali. Pałac obecnie został zakupiony przez firmę z Chorzowa i podejmowane są próby jego odnowienia.

Mauzoleum

Mauzoleum – grobowce Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla. Obiekt w stylu neoklasycystycznym na planie prostokąta. Wejście (na poziom balkonu) schodami wachlarzowymi akcentowane portykiem, zwieńczonym tympanonem trójkątnym. Fasada zwieńczona tympanonem trójkątnym z akroterionami. W polu tympanonu kartusz herbowy. Elewacje z cegły klinkierowej zdobione detalami kamieniarskimi. Po profanacji grobów prochy zmarłych pochowano w mogile na cmentarzu w sąsiedztwie budynku. Wewnątrz nadal znajdują się dwa puste grobowce.

Kościół

Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Obiekt jednonawowy, przekryty dachem dwyspadowym. Na osi głównej wieża czworoboczna kryta dachem namiotowym. Wejście główne akcentowane portalem kolumnowym, zwieńczonym tympanonem trójkątnym. Elewacje tynkowane, we fragmentach boniowane. Proboszczem aktualnie jest Jarosław Szeląg.

Transport

Przez wieś przechodzi droga wojewódzka 385

Galeria

Literatura

O przedwojennych właścicielach miejscowości i pałacu m.in. w:
  • A. Kuzio-Podrucki, Schaffgotschowie. Zmienne losy śląskiej arystokracji, Bytom 2007, ISBN 978-83-923733-1-5 - info o książce na stronie: Śląska szlachta i arystokracja
  • I. Twardoch, Geschichte des Geschlechts von Schaffgotsch, Ruda Śląska 2001, ISBN 83-910425-9-6
  • I. Twardoch, Z dziejów rodu Schaffgotschów, Ruda Śląska 1999, ISBN 83-910425-4-5

Kody pocztowe, Kopice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kopice
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kopice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kopice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:52:50

Szybka zmiana regionu Polski