Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Staniszcze Wielkie


Informacje o Staniszcze Wielkie:

Ilość ulic: 15

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.648891

Współrzedne geograficzne E: 18.348890

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 1169

Tablice rejestracyjne: OST

Oficjalna strona miejscowości

Staniszcze Wielkie

Staniszcze Wielkie (dodatkowa nazwa w j. niem. Groß Stanisch; 1936 - 1945 Groß Zeidel) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Kolonowskie.

Krótko po II wojnie światowej istniała gmina Staniszcze Wielkie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

Historia

Pierwsze zapiski o Staniszczach pochodzą z lat 1295-1305, z danych spisu dziesięciny kościelnej (Kodeks Dyplomatyczny Silesiane Breslau ), natomiast dokumenty w których mowa o Staniszczach Wielkich i Staniszczach Małych z 1519 roku. Przypuszcza się że nazwa Staniszcze pochodzi od wyrazu staropolskiego "stan" (namiot, miejsce postoju, stajnia). Według wpisów w kronikach, Piastowie Górnośląscy - Książęta Opolsko-Raciborscy, właściciele ziemi strzeleckiej często przyjeżdżali w te strony na polowania. Tereny te od dawna słynęły z ogromnych lasów, bogatych w zwierzynę, ptactwo i runo leśne. Prawdopodobnie w, małych staniach" zatrzymywano sie na krotko, a w „dużych staniach" miał być dłuższy postój. Tutaj znajdowały się stajnie na 150 koni oraz pomieszczenia na sprzęt myśliwski.

W 1650 roku Staniszcze zostają własnością hrabiego Colonna, który stawia tu zameczek myśliwski (przy obecnym Placu Targowym). W latach 1754-58 hrabia Norbert Colonna dobudował do zamku drewnianą kapliczkę, obsługiwaną przez duchownych ze Szczedrzyka, otwartą dla wiernych. Kaplica mieściła ok. 15-20 osób. Po jego śmierci w 1798 r. Kaplica została powiększona poprzez hrabiego Filipa Colonna. Filip Colonna zmarł jako ostatni z rodu w roku 1807. Zamek wraz z kaplicą odziedziczyła parafia, a ziemie Hrabia Andreas Maria Graf von Renard (1795-1874), który w 1838 roku rozebrał cześć zamku, by rozszerzyć budynek sakralny o prezbiterium, a w roku 1850 dobudować wieżę. W skład parafii wchodziły miejscowości i osady: Haraszowskie, Brzyniczka, Kolonowskie, Kowolowskie, Regolowiec, Fosowskie, Malapartus, Bendawice, Renardzkie Huty, Staniszcze Małe, Myślina, Kolejka, osada śródleśna, CONTI" z zamkiem myśliwskim, dziś Kąty - Grabina oraz dawny teren Dębie - EICHORST, dziś Nadleśnictwo Zawadzkie. Drewniany kościółek spalił się w 1881 r. W latach 1883 - 1884 wybudowano nowy kościół o strzelistej neogotyckiej wieży, który do dzisiaj służy wiernym. Patronem kościoła został Święty Karol Boromeusz. W 1800 roku powstaje w Staniszczach szkoła. W 1915 roku, w budynku Dyrekcji Leśnej Staniszcze Wielkie (Forstdirektoin Groß-Stanisch) powstaje klasztor Sióstr Zakonnych. Siostry Zakonne,Służebniczki NMP, przyjeżdżają do Staniszcz z Leśnicy. Zakon funkcjonuje do dzisiaj, z małą przerwą w latach 1954-1956. Siostry, pod pozorem germanizowania ludności, zostały przymusowo wywiezione do Staniątek koło Krakowa, a budynek przeznaczono na potrzeby gminy i Milicji Obywatelskiej. Budynek został zdemolowany. W październiku 1956 r. Siostry Zakonne wróciły do ruin. W miejscu zbezczeszczonym przez MO urządzono kaplicę z Najświętszym Sakramentem.

Obecnie Staniszcze Wielkie liczą 1169 mieszkańców, wioska nie posiada większych zakładów gospodarczych. Do parafii należą Staniszcze Wielkie i Fosowskie. W parafii działają wspólny chór kościelny i Caritas. We wsi funkcjonuje jednostka straży pożarnej, koło Mniejszości Niemieckiej, klub piłkarski, szkoła i przedszkole.

Galeria zdjęć

Zobacz też

Kody pocztowe, Staniszcze Wielkie (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Staniszcze Wielkie
Średnia ocena: 4.6
liczba ocen: 11

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Staniszcze Wielkie, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Staniszcze Wielkie

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:55:19

Szybka zmiana regionu Polski