Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Niewistka


Informacje o Niewistka:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.728889

Współrzedne geograficzne E: 22.215561

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 340

Tablice rejestracyjne: RBR

Dzielnice, Niewistka

  • Dzielnica: Dział

  • Dzielnica: Huty

  • Dzielnica: Popodwał

  • Dzielnica: Rzeka

Niewistka

Niewistka (w latach 1977-1981 Podrzecze) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim nad rzeką San, w powiecie brzozowskim, w gminie Dydnia.

Mieszkańcy dzielą miejscowość na: Wieś i Huty (popularne wyrażenie: idę do wsi). We Wsi znajdują się dwa kościoły (nowo wybudowany i zabytkowy, drewniany kościół pw. Matki Bożej Anielskiej z 1872 r.), sklep spożywczy oraz odrestaurowana szkoła.

Huty leżą nad Wsią, prowadzi tam dwukilometrowa droga. W latach 90. mieszkańcy Hut zajmowali się głównie uprawą bakonu, który stanowił główne źródło dochodów ludności. W okresie letnim tutejsza młodzież często spędza czas wolny nad Stawem, położonym na obrzeżach Hut.

Wielu turystów latem rozbija swoje namioty nad Sanem, bądź nocleguje w gospodarstwach agroturystycznych. Swego czasu planowano tutaj budowę zapory, jednak zaniechano projektu. Dolina Sanu powyżej Niewistki aż do okolic Sanoka zachowała swój dziewiczy charakter, stanowiąc atrakcję dla kajakarzy (szlak kajakowy Zwierzyń–Przemyśl), wędkarzy oraz amatorów kąpieli.

W Niewistce, pod koniec XVI stulecia urodził się Jacek Dydyński herbu Nałęcz - szlachcic, rębajło, który wynajmował się szlachcie sanockiej do wykonywania zajazdów i egzekucji sądowych. Opisany w Prawem i Lewem Władysława Łozińskiego, stał się także głównym bohaterem opowiadań i powieści historyczno-fantastycznych Jacka Komudy (Diabeł Łańcucki, Czarna Szabla), a także Józefa Hena. Jacek Dydyński zginął bohaterską śmiercią w bitwie pod Zborowem stoczonej z kozakami w 1649 roku.

Tu urodził się też Konstanty Bobczyński, (24 czerwca 1817 - 14 marca 1893), uczestnik powstania krakowskiego w 1846, następnie rewolucji węgierskiej 1848–49, od 1851 w Anglii, od 1855 członek TDP.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Kody pocztowe, Niewistka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Niewistka
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Niewistka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Niewistka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 05:30:42

Szybka zmiana regionu Polski