Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Mokrzesz


Informacje o Mokrzesz:

Ilość ulic: 6

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.811668

Współrzedne geograficzne E: 19.385559

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 34

Liczba ludności: 532

Tablice rejestracyjne: SCZ

Mokrzesz

Mokrzesz – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Mstów.

Położenie geograficzne

Mokrzesz leży na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, od południa i zachodu otoczona pagórkami, trzy najbliższe to „Figura” , „Pańska Góra”(zwana potocznie „Pańskie”) i „Dupnica”, na północ od wioski rozciąga się Wyżyna Przedborska, natomiast od zachodu obszary leśne („Pachowiec” i „Las Potocki”) Przez wieś przebiega Droga wojewódzka nr 786, krzyżują się drogi do Żurawia i Krasic.

Historia miejscowości

Początki miejscowości sięgają średniowiecza. W 1220 r. miała składać dziesięcinę klasztorowi Kanoników regularnych we Mstowie. W latach 80. XVIII w. wieś była własnością Kazimierza Tymowskiego, chorążego piotrkowskiego, a po nim Mikołaja i Stanisława Tymowskich. W lustracji pow. lelowskiego w 1789 r. odnotowano, że Mokrzesz i Wola Mokrzeska miały łącznie 53 domy (w tym dwór, browar, dwie karczmy, młyn, 4 chałupy rzemieślnicze) i 267 mieszkańców (w tym 5 Żydów). W 1792 r. Mokrzesz liczyła 33 domy (w tym dwór i dom żydowski) i 196 mieszkańców (w tym 5 szlachty i 5 Żydów). Natomiast Wola Mokrzeska, będąca własnością szlachecką, miała w tym czasie 21 domów, w tym dom leśniczego, młyn, chałupy leśnego, przychodniego i stelmacha. Mieszkało tu 115 osób (w tym 4 szlachty i 6 Żydów). Z Mokrzeszą związana była jeszcze Skałka, w której znajdowała się chałupa leśnego. Do wsi należał las sosnowy, jodłowy, świerkowy i olszowy. Żydzi należeli do kahału w Janowie.

Po rozbiorach wieś znalazła się w Ekonomii Rządowej Częstochowskiej. W 1806 r. Jarosław Tymowski wykupił wieś z Ekonomii Rządowej. Po 1867 r. miejscowość znalazła się w pow. częstochowskim będącym częścią ówczesnej guberni piotrkowskiej.

W okresie II Rzeczypospolitej pozostając w pow. częstochowskim, należała wraz z nim do woj. kieleckiego. W okresie II wojny światowej Mokrzesz, będąc w Generalnym Gubernatorstwie, należała do dystryktu radomskiego. Następnie w latach 1952-1954 miejscowość była siedzibą gminy Mokrzesz a od 1954r. gromadzkiej rady narodowej. W okresie 1954-1956 we wsi funkcjonowała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna (RSP). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. W 1953 r. w Mokrzeszy utworzono bibliotekę w ramach podnoszenia kultury wsi.

Według danych z końca 1970 r., Mokrzesz obejmowała 1153 ha powierzchni i liczyła 804 mieszkańców, OSP liczyła 19 strażaków. Przez dziesiątki lat Mokrzesz należała do parafii w Żurawiu, 1 października 1988 biskup Stanisław Nowak erygował parafię, wyłączając jej teren z parafii św. Bartłomieja w Żurawiu, pracę duszpasterską i katechetyczną prowadził ks. S. Kaczmarek.

Spis ulic

  • Częstochowska
  • Kościelna
  • Krótka
  • Ogrodowa
  • Równoległa
  • Wygwizdów

Instytucje działające w Mokrzeszy

  • Szkoła podstawowa
  • Filia Biblioteki Publicznej
  • Jednostka OSP
  • Klub piłkarski Iskra Mokrzesz
  • Parafia katolicka pw. św. M.M. Kolbego
  • Ośrodek zdrowia
  • Gabinet dentystyczny
  • Punkt apteczny

Kody pocztowe, Mokrzesz (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Mokrzesz
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 15

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Mokrzesz, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Mokrzesz

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:30:49

Szybka zmiana regionu Polski