Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Solec-Zdrój


Informacje o Solec-Zdrój:

Ilość ulic: 21

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.366390

Współrzedne geograficzne E: 20.886940

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Tablice rejestracyjne: TBU

Herb Solec-Zdrój:

Herb Solec-Zdrój

Dzielnice, Solec-Zdrój

  • Dzielnica: Cegielnia

  • Dzielnica: Janów

  • Dzielnica: Las Strażnicki

Solec-Zdrój

Solec-Zdrój – wieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Solec-Zdrój, na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Solec-Zdrój.

Historia Solca

Nazwa wsi pochodzi od słonych źródlisk występujących dawniej na pobliskich łąkach. Istnienie wsi potwierdzone jest już od I poł. XIV w. W poł. XV w. jej właścicielem był Jan Feliks Tarnowski, a do ówczesnej parafii soleckiej należało 6 wsi. Od 1508 r. Solec wraz z sąsiednim Zborowem przeszedł we władanie rodziny Zborowskich. Od XVIII w. zaczęto z miejscowych wód warzyć sól. W 1815 r. radca górniczy Królestwa Polskiego Becker w trakcie poszukiwania soli odkrył we wsi źródła wód mineralnych. Do kąpieli zaczęto ich używać od ok. 1820 r., po poznaniu właściwości leczniczych. W 1837 r. Karol Godeffroy założył w Solcu uzdrowisko. Wybudowano wówczas budynki leczniczo-kąpielowe i mieszkaniowe oraz przyłączono do Solca przyległe 100 ha lasu iglastego.

W 1974 roku zmieniono nazwę wsi z Solec na Solec-Zdrój.

Solec-Zdrój dziś

Dziś Solec-Zdrój jest niewielką miejscowością liczącą niespełna 900 mieszkańców. Jest również siedzibą gminy uzdrowiskowej. Na kuracjuszy czeka 400 miejsc. W uzdrowisku leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne, jak również choroby skóry i alergię. W pobliżu uzdrowiska w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych natrafiono na solankę o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większą niż dotychczas eksploatowane źródła. Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie.

Solec-Zdrój jest punktem początkowym POL Szlak czerwony.svg czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego do Buska-Zdroju. Przez wieś przechodzi POL Szlak zielony.svg zielony szlak turystyczny z Wiślicy do Grochowisk.

Uzdrowisko

Uzdrowisko Solec-Zdrój Spółka z o.o. to niewielkie, zaciszne i bardzo spokojne uzdrowisko, oddalone od ośrodków przemysłowych i otoczone licznymi lasmi, dlatego też cieszy się dużym uznaniem wśród Kuracjuszy z całej Polski i z zagranicy. Obiekty Uzdrowiska zlokalizowane są w pięknym Parku Zdrojowym, do którego przylega kompleks lasu sosnowego i miejscowy zalew wodny. Wspaniały, z unikalnym drzewostanem park i malowniczo wkomponowana w jego pejzaż rzeka Rzoska tworzą wspaniałe miejsce do leczenia i wypoczynku. Wszystkie te elementy sprawiają, że Uzdrowisko w Solcu-Zdroju stanowi ekologiczną oazę, pełną spokoju, czystego powietrza i ciszy, zakłócanej jedynie śpiewem ptaków. Najcenniejszym bogactwem naturalnym Uzdrowiska Solec-Zdrój Sp. z o.o. i podstawą kuracji są pozyskiwane tutaj wody lecznicze. Solecka siarka jest najsilniejszą dostępną wodą leczniczą w Polsce i jedną z najlepszych w Europie. Taką renomę zawdzięcza nie tylko stężeniu jonów siarczkowych, wynoszącym 103 mg/litr, ale także wysokiej mineralizacji. Posiada ona wysoką wartość leczniczą, szczególnie w schorzeniach narządu ruchu, schorzeniach reumatycznych oraz ortopedyczno-urazowych. Uzdrowisko Solec-Zdrój to ponad 170 lat tradycji lecznia uzdrowiskowego, obecnie kontynuatorem tej tradycji jest prywatna firma - Uzdrowisko Solec-Zdrój Spółka z o.o. należąca do rodziny Daniewskich i rodziny Dzianottów. Od 1837 roku skutecznie leczone są tu: reumatoidalne zapalenia stawów, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, gościec tkanek miękkich, zapalenia korzonków nerwowych, stany pourazowe, dyskopatie, nerwobóle, choroby skóry, choroby układu krążenia i układu oddechowego, nerwice, zatrucia metalami ciężkimi oraz osteoporoza. Uzdrowisko Solec-Zdrój Spółka z o.o. to jedyne w Polsce prywatne Uzdrowisko, które posiada bardzo bogatą historię i wspaniałe tradycje. Dogodne położenie w niezwykle malowniczej okolicy, a przede wszystkim niepowtarzalne właściwości lecznicze miejscowych wód sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do kuracji i relaksu.

Zabytki

  • Kościół św. Mikołaja – parafia powstała prawdopodobnie w I poł. XIII w., jest odnotowana w wykazach świętopietrza z 1326 r.
  • Zabytkowe domy – bardzo ściśle z zabytkowym założeniem parkowo-krajobrazowym związane są zabytkowe domy: Sanatorium "Hotel" z 1918 r., willa "Jasna" z 1910 r., pawilon biura usług z 1910 r., willa "Prus" z 1918 r., willa "Irena" oraz budynek "Zdroju Soleckiego". Zakład przyrodoleczniczy budowany w latach 1923-1925.
  • W okolicach Solca-Zdroju, w stanowisku z II w. n.e. archeologowie znaleźli egipską figurkę uszebti. Wydobyto ją z popielicy, w której Słowianie chowali prochy zmarłych.

Atrakcje turystyczne

  • Stary park zdrojowy – występuje tu skupisko wartościowego drzewostanu z udziałem gatunków egzotycznych takich jak: sosna wejmutka, kłek kanadyjski, świerk balsamiczny, platana oraz piękne okazy starej lipy szerokolistnej, modrzewi i magnolii.
  • Zalew – od strony zachodniej bezpośrednio do parku zdrojowego przylega nowo powstały zbiornik retencyjno-rekreacyjny.
  • Las – bezpośrednio do parku zdrojowego przylega 120 ha kompleksu leśnego o drzewostanie mieszanym z przewagą lasu sosnowego.

Zobacz też

  • nazwy miejscowości z łącznikiem

Kody pocztowe, Solec-Zdrój (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Solec-Zdrój
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 24

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Solec-Zdrój, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Solec-Zdrój

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 15:14:51

Szybka zmiana regionu Polski