Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Piasek Wielki


Informacje o Piasek Wielki:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.367001

Współrzedne geograficzne E: 20.783001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 508

Tablice rejestracyjne: TBU

Piasek Wielki

Piasek Wielki – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Nowy Korczyn.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

Historia

W XV w. wieś była własnością rodu Melsztyńskich. W 1439 r. miała tu miejsce koncentracja wojsk husyckiej konfederacji Spytka z Melsztyna. Konfederaci wyruszyli w kierunku Nowego Korczyna, gdzie przebywał w tym czasie przeciwnik Spytka, biskup Zbigniew Oleśnicki. Oddziały husyckie zostały jednak pokonane w bitwie pod Grotnikami.

W latach 1563-1573 miejscowość związana z działalnością Braci Polskich.

W latach 30. XX w. w Piasku dochodziło do rozruchów chłopskich. 7 lutego 1933 r. mieszkańcy wsi odparli atak urzędników skarbowych i policji, którzy przybyli z zamiarem zajęcia "czego się da" na poczet niezapłaconych podatków. 3 września 1933 r. na wiecu z okazji dożynek, w którym uczestniczył Wincenty Witos, zgromadziło się ok. 10 tys. osób. Doszło do wystąpień antyrządowych. Podczas rozruchów jeden z rolników ze wsi Młyny zginął, a kilku innych zostało rannych. W czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. Piasek Wielki znalazł się na trasie przemarszu wycofującej się Armii "Kraków" . We wsi kwaterował wówczas 5 Pułk Strzelców Konnych , dowodzony przez płk Kazimierza Kosiarskiego.

Zabytki

  • kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej wybudowany ok. 1340 r. i przebudowany w XIX wieku; w latach 1558-1590 pełnił funkcję zboru najpierw kalwińskiego, a później ariańskiego, oddany kościołowi katolickiemu i konsekrowany ponownie w 1595 r.; w latach 1898-1902 kościół, który w XIX w. popadł w ruinę, odnowiono i przebudowano w stylu neogotyckim; świątynia składa się z jednej nawy oraz węższego i niższego od niej, wielobocznie zamkniętego prezbiterium; z prezbiterium do zakrystii prowadzi gotycko-renesansowy portal z herbami Jastrzębiec i Warnia - dziedzica Piasku, Mikołaja Gnoińskiego; wyposażenie kościoła pochodzi z XIX w.; ołtarz główny przeniesiono z kieleckiej świątyni św. Wojciecha

Osoby związane z miejscowością

  • Józef Grudzień – polski bokser, mistrz i wicemistrz olimpijski - tu się urodził.

Kody pocztowe, Piasek Wielki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Piasek Wielki
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 24

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Piasek Wielki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Piasek Wielki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:43:04

Szybka zmiana regionu Polski