Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Święcica


Informacje o Święcica:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.705280

Współrzedne geograficzne E: 21.579439

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 15

Liczba ludności: 410

Tablice rejestracyjne: TSA

Dzielnice, Święcica

  • Dzielnica: Pod Węgiercami

Święcica (powiat sandomierski)

Święcica – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Obrazów.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnobrzeskiego.

Historia

Święcica była w średniowieczu folwarkiem rycerskim i należała do rodu Święcickich herbu Jastrzębiec. Na przełomie XVIII i XIX wieku właścicielem wsi był podpułkownik Feliks Ślubicz-Załęcki, kawaler Virtuti Militari i Legii Honorowej, uczestnik kampanii napoleońskiej. Po nim przejął Święcicę Franciszek Chomętowski, który jako poseł w 1831 roku podpisał się pod aktem detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski. Jego syn Władysław (1829-76), urodzony w pobliskim Usarzowie, zasłynął jako pisarz, historyk oraz kustosz zbiorów bibliotecznych Krasińskich i Konstantego Świdzińskiego.

Kolejnymi właścicielami wsi byli Bukowińscy. W 1871 roku w Święcicy urodził się Władysław Bukowiński, używający pseudonimu "Selim" poeta, krytyk literacki i teatralny. Przed stu laty założył i redagował miesięcznik literacko-artystyczny i naukowy "Sfinks", z którym współpracowali m.in. Stefan Żeromski i Tadeusz Miciński.

W Święcicy zachował się dwór Bukowińskich. Nie bardzo już jednak przypomina szlachecką rezydencję z XIX wieku, ponieważ został przebudowany. Po wojnie mieściła się w nim szkoła, a obecnie jest zamieszkały przez kilka rodzin. Zobaczyć go można w starym zaniedbanym parku, obok bloków mieszkalnych i zniszczonych budynków produkcyjnych. To pozostałość po zakładach usług technicznych, jakie działały na podworskim majątku.

Po Bukowińskich została w Święcicy jeszcze jedna pamiątka - ruiny spichlerza z frontową ścianą w formie portyku, na którym widnieje data 1873. Położony ok. 200 m na południe od dawnego dworu budynek jest otoczony ze wszystkich stron bujnymi zaroślami. Od lat nie jest wykorzystywany, mocno zniszczony i pewnie skazany na zawalenie.

Jak tam trafić

Święcica to wieś w gminie Obrazów. Dojechać tam najłatwiej od drogi Opatów - Sandomierz, skręcając na południe w Kleczanowie lub Komornej. Obydwa kurhany znajdują się ok. 200 m na lewo od drogi Święcica - Komorna. Do mniejszego trzeba dojść przez pola. Aby dotrzeć do drugiego, należy na wzgórzu, naprzeciw rosnącej tam brzozy, skręcić w lewo w dróżkę między sadami, a po ok. 100 m w prawo.


Kody pocztowe, Święcica (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Święcica
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Święcica, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Święcica

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:40:50

Szybka zmiana regionu Polski