Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Stara Łubianka


Informacje o Stara Łubianka:

Ilość ulic: 10

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.233002

Współrzedne geograficzne E: 16.683001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 67

Liczba ludności: 1474

Tablice rejestracyjne: PP

Stara Łubianka

Stara Łubianka – duża wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. Wieś jest siedzibą sołectwa "Stara Łubianka" w którego skład wchodzi również miejscowość Czaplino. Znajduje się tu również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej.

W latach 1946-54 siedziba gminy Stara Łubianka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Stara Łubianka leży przy drodze Piła - Wałcz (Droga krajowa nr 10), 1 km na zachód od linii kolejowej Piła Główna - Ustka (stacja kolejowa PKP "Stara Łubianka"), 12 km na północny zachód od Piły. Istniała już w XV w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1510 roku, wieś należała wtedy do starostwa ujsko-pilskiego. W XVII i XVIII w. stała się siedzibą starosty ujsko-pilskiego. W 1627 r. zbudowano we wsi browar, przeniesiony następnie do Ujścia. W lipcu 1831 Prusacy przeprowadzili w miejscowym kościele rewizję, poszukując broni, ukrytej rzekomo dla żołnierzy powstania listopadowego.

Kościół powstał z fundacji królowej Konstancji (żony Zygmunta III) w 1606 r. Obecny neogotycki budynek pochodzi z 1855 r. W 1641 r. istniała przy kościele szkoła. Na cmentarzu obejrzeć można nagrobki z polskimi napisami z początku XX w. Dawny zbór ewangelicki z XIX w. o formach neoromańskich w ostatmich latach został przebudowany na Dom Kultury. W parku (o pow. 2 ha) znajduje się odnowiony w końcu lat 70. eklektyczny dwór z końca XIX w. Jest on obecnie siedzibą Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W.O.D.R.


We wschodniej części wsi położone są budynki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (dawniej Zespół Szkół Ogrodniczych).

We wsi zachowało się kilka chałup szachulcowych. W centrum znajduje się pomnik ku czci poległych żołnierzy 1 Armii WP i Serca Pana Jezusa.

W Wielkopolsce wieś Łubianka znajduje się również w powiecie kolskim.

Kody pocztowe, Stara Łubianka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Stara Łubianka
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Stara Łubianka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Stara Łubianka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:22:21

Szybka zmiana regionu Polski