Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Bolechowo


Informacje o Bolechowo:

Ilość ulic: 7

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.548290

Współrzedne geograficzne E: 16.992409

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 1250

Tablice rejestracyjne: PZ

Bolechowo (województwo wielkopolskie)

(Przekierowano z Bolechowo (powiat poznański))

Bolechowo – wieś położona przy linii kolejowej oraz szosie Poznań – Wągrowiec, znajdująca się 4 kilometry na południe od Murowanej Gośliny.

Historia i obiekty

W roku 1978 rolnicza spółdzielnia o powierzchni 185 hektarów uruchomiła wielką fermę brojlerów, o docelowej produkcji 250 000 kurczaków rocznie. Ferma została zbudowana we współpracy z Czechosłowacją. Nazwa wsi pochodzi od imienia Bolech. Pierwsza wzmianka o Bolechowie pochodzi z 1252 roku, wówczas wieś znalazła się wśród innych miejscowości nadanych przez Przemysła I Cysterkom. W ówczesnych dokumentach nazwa widnieje jako Bolechow, Bolechow Mayus, a także Bolechowow Wielkie (w odróżnieniu od Bolechówka – wcześniej, przed XVII wiekiem zwanego Bolechowcem lub Bolechowem Małym) Podczas okupacji niemieckiej, do roku 45 wieś nazywała się Bernau. Na północ od wsi we wrześniu 1978 roku odsłonięto pomnik ku czci ofiar II wojny światowej – we wrześniu 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali pięciu Polaków. Przy szosie na południe od wsi znajduje się oddział poznańskiego Stomila – obok niego, przy stacji PKP leży osada robotnicza - Bolechowo-Osiedle. Od 1996 ma tam siedzibę fabryka autobusów Solaris Bus & Coach (początkowo Neoplan Polska).

W XIX w. funkcjonowała cegielnia, która zaopatrywała Twierdzę Poznań oraz inne budynki w materiały budowlane.

Przyroda

Półtora kilometra na wschód od wsi leży jezioro Bolechowskie, otoczone lasem. Po wschodniej stronie jeziora znajduje się dawna gajówka Bolechowo, a w jej pobliżu pomnikowe dęby i obwodach 320, 350, 400 i 430 cm.

Zabytki

W bolechowskim parku stoi dwór z pierwszej połowy XIX wieku, rozbudowany pod koniec tego wieku, a na początku XX-tego gruntownie przebudowany. Na osi balkon z czterokolumnowym portykiem jońskim, u góry balustrada, w zachodnim skrzydle znajduje się natomiast sala balowa. W części północnej parku znajduje się kaplica zbudowana w 1899 roku, w niszy nad wejściem umieszczono figurę Matki Boskiej, wykonanej według Madonny sykstyńskiej Rafaela. W pobliżu wsi odkopano osadę wczesnośredniowieczną oraz znaleziska z okresu mezolitu.

Ciota Gorysława

Tadeusz Piszczek zapisał w latach 60. XX wieku legendę z terenu Bolechowa. W myśl tego podania Mieszko I, wkrótce po Chrzcie Polski wyruszył do Murowanej Gośliny, aby wznieść tam kościół. Stał się wtedy cud - kamienie same kulały się na budowę. Czarownica (Ciota) Gorysława, zamieszkująca te okolice, jako poganka, chciała powstrzymać ten proces. Poprosiła więc diabła Kusego o moc zatrzymania turlających się kamieni i moc taką otrzymała. Kamienie wstrzymywały się na tzw. Mielcuchu w Bolechowie (leżą tam podobno do dziś). Mieszko, dowiedziawszy się o tym czynie, polecił przepędzić Ciotę, ale ta sama uciekła na miotle w kierunku Puszczy Zielonki, gdy zauważyła zbliżającą się drużynę. Więcej nikt jej nigdy nie widział.

Dawny podział administracyjny

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Zobacz też

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 7)

KLPS

Kody pocztowe, Bolechowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Bolechowo
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Bolechowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Bolechowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:45:38

Szybka zmiana regionu Polski