Menu
Home» » » »

Gmina Czerwonak - Informacje

Rodzaj gminy: wiejska

Populacja: 25455

Gęstość populacji: 310 osób/km²

Powierzchnia: 82,24 km²

TERYT: 4303921042

Numer kierunkowy: 61

Tablice rejestracyjne: POZ, PZ

Urząd gminy Czerwonak

Adres: ul. Źródlana 39 62-004 Czerwonak

Oficjalna strona gminy Czerwonak

Gmina Czerwonak

Gmina Czerwonak - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

Siedziba gminy to Czerwonak.

Według danych z 31 grudnia 2009 gminę zamieszkiwało 25 455 osób.

Czerwonak jest typową "sypialnią" Poznania - znajduje się tu kilka dużych osiedli mieszkaniowych (ponad dziesięciotysięczne Koziegłowy są drugą co do liczby ludności wsią w Polsce). Jest to rejon atrakcyjny turystycznie (m.in. ze względu na bliskość Puszczy Zielonki, czy też najwyższego wzniesienia w okolicy jakim jest Dziewicza Góra leżąca 143 m n.p.m. i z której to rozciąga się ładna panorama na północną część Poznania). We wschodniej części wsi Czerwonak, na skarpie pod Puszczą Zielonką, przy trasie Poznań - Wągrowiec zlokalizowany został w latach osiemdziesiątych zespół budynków, stanowiący wraz z pięcioma budynkami zakładowymi przy ul. Słonecznej Osiedle 40-lecia PRL. Charakterystycznymi cechami, które wyróżniają gminę Czerwonak spośród gmin wiejskich są: wysoki stopień urbanizacji oraz wysoka gęstość zaludnienia, wynosząca 280 osób/km2. Na uwagę zasługuje również wysoka lesistość - Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka oraz Dolina Warty zajmują ponad 39% powierzchni gminy. Większość zachowanych zabytków w gminie to przykłady typowego budownictwa wiejskiego. Na szczególną uwagę zasługuje wieś Owińska z kościołem który projektował współtwórca m.in. Fary Poznańskiej - Pompeo Ferrari, zabudowaniami pocysterskiego zespołu klasztornego i zespołu pałacowego niemieckiej rodziny von Treskow. Przez gminę przebiegają również szlak kościołów drewnianych, szlak cysterski, Wielkopolska Droga św. Jakuba, na których zachowało się wiele historycznych budowli.

Herb Gminy

Herb został zatwierdzony przez Radę Gminy Czerwonak w czerwcu 1991 r. jako oficjalny emblemat gminy. Jego symbolika nawiązuje zarówno do historii gminy, jak i jej uwarunkowań naturalnych. Przedstawia on zanurzone w wodzie koło młyńskie umocowane na drewnianej belce nabijanej ćwiekami nawiązując do istniejącego w XV w. młyna w tej miejscowości, zaś widniejąca data "1411" symbolizuje datę pierwszych wzmianek o gminie.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 gmina Czerwonak ma obszar 82,24 km², w tym:

  • użytki rolne: 44%
  • użytki leśne: 40%

Gmina stanowi 4,33% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 31 grudnia 2009:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 25 455 100 13 066 51,3 12 389 48,7
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
310 159 151


Komunikacja

Przez gminą przebiega droga wojewódzka nr 196: Poznań - Murowana Goślina - Wągrowiec oraz linia kolejowa Poznań - Murowana Goślina - Wągrowiec.

Koncesje na wykonywanie przewozów komunikacji autobusowej na terenie gminy Czerwonak posiada Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Transkom". Obsługiwane linie łączą miejscowości gminy (oraz Wierzonkę i Tuczno należące do sąsiednich gmin) z Poznaniem (Rondem Śródka oraz pętlą Piątkowska). Tabor stanowi 12 nowoczesnych autobusów (średni wiek ok. 5 lat). Jest to 8 autobusów marki Solaris (autobusy te produkowane są na terenie gminy Czerwonak - w Bolechowie), 4 autobusy marki Neoplan oraz 1 autobus Solbus B9,5.

Sołectwa

Annowo, Bolechowo, Bolechówko, Czerwonak, Dębogóra, Koziegłowy, Mielno, Miękowo, Owińska, Potasze, Promnice, Szlachęcin, Trzaskowo.

Pozostałe miejscowości

Kicin, Kliny, Ludwikowo.

Sąsiednie gminy

Murowana Goślina, Pobiedziska, Poznań, Suchy Las, Swarzędz

Zobacz też

  • Tadeusz Piszczek

Kody pocztowe w gminie Czerwonak (wyświetlono 4/4)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Czerwonak, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Czerwonak

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 12:27:08

Szybka zmiana regionu Polski