Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rogalin


Informacje o Rogalin:

Ilość ulic: 14

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.233002

Współrzedne geograficzne E: 16.933001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Tablice rejestracyjne: POZ, PZ

Rogalin

Rogalin - wieś w województwie wielkopolskim, powiecie poznańskim, gminie Mosina, położona 20 km na południe od Poznania nad rzeką Wartą.

Historia

Pierwsze wzmianki o Rogalinie pochodzą z XIII w. W 1592 r. urodził się tu Krzysztof Arciszewski, admirał floty holenderskiej i późniejszy dowódca artylerii koronnej. W 2 poł. XVIII w. wieś przeszła w ręce Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski i marszałka koronnego. Latem 1831 w Rogalinie zatrzymał się Adam Mickiewicz. W 1848 roku (podczas Wiosny Ludów) w Rogalinie znajdował się jeden z głównych obozów powstańców, operujących między Stęszewem a Kórnikiem. 8 maja 1848 pod Rogalinem odbyła się bitwa kończąca istnienie Rzeczypospolitej Mosińskiej

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie poznańskim.

Pałac w Rogalinie

Barokowo-klasycystyczny pałac, park i wozownia pochodzą z XVIII wieku. W zespole pałacowym znajduje się kościół pw. św. Marcelina (dawniej kaplica hrabiów Raczyńskich). W podziemiach kościoła znajduje się mauzoleum Raczyńskich, w którym spoczywa m.in. ciało hrabiego Edwarda Bernarda Raczyńskiego, który w latach 1979-1986 był prezydentem RP na uchodźstwie. W pałacu jest galeria malarstwa mająca w swych zbiorach prace takich artystów jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski, Wlastimil Hofman, Maurice Chabas, Albert Besnard, Paul Delaroche, udostępnione dla zwiedzających. Pałac stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Przyroda

Nad brzegiem Warty (w tzw. starorzeczu Warty) rosną dęby rogalińskie (dąbrowa rogalińska) - pomniki przyrody. Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów, położone na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Liczy sobie ok. 2000 dębów, z których najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m, a wszystkie o obwodzie pow. 2 m są chronione.

Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, mające ok. 700 lat (przed badaniami dendrochronologicznymi ich wiek oceniano na blisko 1000 lat). Na rogalińskich dębach żyje także będący pod ochroną kozioróg dębosz.

Przez Rogalin przebiega trasa turystyczna o nazwie Trasa Kórnicka oraz rowerowy Pierścień Poznański.

Zobacz też

  • Rogaliński Park Krajobrazowy
  • MF Rogalin

Literatura

  • Jarzewicz Jarosław, Świątynia pamięci. O kościele - mauzoleum Raczyńskich w Rogalinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 2005 ISBN 83-89053-34-9

Kody pocztowe, Rogalin (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rogalin
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 9

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rogalin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rogalin

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 17:45:25

Szybka zmiana regionu Polski