Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Raduń


Informacje o Raduń:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.140831

Współrzedne geograficzne E: 15.504440

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 95

Liczba ludności: 274

Wysokośc npm: 73 m n.p.m.

SIMC: 0179192

Tablice rejestracyjne: ZCH

Raduń (powiat choszczeński)

Raduń (niem. Radun) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Choszczno. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 274 mieszkańców.

Geografia

Wieś leży ok. 5 km na południowy wschód od Choszczna, przy drodze wojewódzkiej nr 160, między Choszcznem a Zieleniewem.

Historia

W VIII i IX wieku grupy Pomorzan osiedliły się nad rzeką Stobnicą i cągiem jezior rynnowych koło Choszczna. Powstawały niewielkie osady, których bezpieczeństwa strzegł gród nad jeziorem Raduń. W latach 1237 - 1269 tereny obecnej wsi należały do joannitów, następnie przeszły w posiadanie rodziny von Wedel, którzy byli lennikami margrabiów brandenburskich. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1315 r. kiedy to wymieniono rycerza Mikołaja de Radun, lennika Wedlów, jako świadka układu między Pełczycami i cysterkami. Wies stopniowo przechodziła na własność Choszczna. W 1441 roku na własność wieś przejęli Krzyżacy. W 1445 i 1470 roku Choszczno odkupiło Raduń. W czasie wojny trzydziestoletniej w 1637 roku, wieś została częściowo zniszczona przez wojska szwedzkie. Raduń odbudowano na pocz. XVIII wieku.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Zabytek chroniony prawem:

  • kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej z XIII / XIV wieku, przebudowany w XIX wieku, nr rej. 300 z dnia 5 lipca 1958 r. Kościół parafialny, rzymskokatolicki należący do dekanatu Choszczno, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Budynek z ceglaną, strzelistą wieżą. We wnętrzu znajduje się późnobarokowy ołtarz oraz XVII wieczny dzwon. Po południowej stronie świątyni znajduje się zabytkowa bramka z cegły ceramicznej,a przy rozwidleniu dróg na postumencie ulokowana jest figura Matki Boskiej. Od strony północnej parcela obsadzona wiązami, jesionami, i lipami.

Ok 1,5 km na południowy zachód od Radunia leży jezioro Raduń, nad brzegiem którego znajduje się 18 dołkowe pole golfowe.

Gospodarka

W Raduniu jest jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kultura i sport

Ludowy Klub Sportowy we wsi to "Korona" Raduń.

Zobacz też

  • Raduń

Kody pocztowe, Raduń (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Raduń
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Raduń, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Raduń

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:32:15

Szybka zmiana regionu Polski