Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Czaplinek


Informacje o Czaplinek:

Ilość ulic: 83

Ilość kodów pocztowych: 2

Współrzedne geograficzne N: 53.549999

Współrzedne geograficzne E: 16.233000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 7000

Gęstość ludności: 502,1 os./km²

Powierzchnia: 13.5 km²

Wysokośc npm: 143

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

SIMC: 0949810

TERC: 3203014

Tablice rejestracyjne: ZDR

Herb Czaplinek:

Herb Czaplinek

Flaga Czaplinek:

Flaga Czaplinek

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Czaplinek

  • Dzielnica: Zawada

Czaplinek

Czaplinek (dawniej Tempelbork, niem. Tempelburg) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czaplinek. Położone między jeziorami Drawsko a Czaplino.

Według danych z 31 grudnia 2009 roku miasto miało 6838 mieszkańców.

Położenie

Czaplinek leży na Pojezierzu Drawskim, między jeziorami Drawsko a Czaplino, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 20 z drogami wojewódzkimi nr 163, nr 171 i nr 177, w odległości ok. 125 km od Szczecina, 95 km od Koszalina, 65 km od Piły.

Według danych z 1 stycznia 2010 powierzchnia miasta wynosi 13,62 km².

W latach 1946–1950 miasto administracyjnie należało do woj. szczecińskiego, a w latach 1950–1998 do woj. koszalińskiego.

Jedna z części miasta posiada nazwę Zawada.

Historia

Najstarsze ślady osadnictwa, pochodzące sprzed 2500 lat, odkryto na wyspie Bielawa na jeziorze Drawsko i w Starym Drawsku. Na początku naszej ery byli tu germańscy Goci, po nich przyszli Słowianie, których gród w XII wieku najprawdopodobniej spalił Bolesław Krzywousty, włączając słowiańskie Pomorze do Polski.

W tamtych czasach była tu granica polsko-pomorska i pomorsko-wielkopolska, wykorzystująca przesmyk między jeziorami jako naturalną przeszkodę.

Jesienią 1286 roku książę wielkopolski Przemysław II, sprowadził na ten teren rycerzy potężnego Zakonu Świątyni Jerozolimskiej, którzy zbudowali Świątynny Gród – Tempelborh/burg obok istniejącej osady rybackiej. Około 1300 roku ziemia czaplinecka została włączona do Brandenburgii, a potem do biskupstwa kamieńskiego. W 1368 roku ziemie te nabył Kazimierz III Wielki. W rękach polskich Czaplinek pozostawał do 1668 roku, kiedy to przeszedł we władanie Brandenburgii. W wieku XVII wieku miasto przeżywało bardzo ożywiony rozwój. Czaplinka nie omijały w tym czasie wielkie pożary, które niszczyły miasto prawie w całości. W 2. poł. XVIII wieku zamek Drahim stopniowo tracił znaczenie na rzecz miasta, a zamek zaczął popadać w ruinę. Pod koniec XIX wieku doprowadzono do miasta linię kolejową. Rozpoczęła się budowa dróg, brukowanych ulic, sieci gazowniczej, powstała poczta wraz z telegrafem. W okresie II wojny światowej w Czaplinku i jego okolicach, utworzono obóz pracy dla jeńców radzieckich, a spora grupa Polaków była zatrudniona przez Niemców jako robotnicy przymusowi.

Miasto znajdowało się na linii niemieckiego oporu zwanej Pommersche Seenstellung – Wał Pomorski i było bronione przez oddziały SS. Po przełamaniu głównych pozycji Wału Pomorskiego w kierunku Czaplinka nacierały oddziały 7 pułku 3 Dywizji Piechoty. Trzy bataliony wspierane przez pododdziały artylerii zdobyły miasto 3 marca 1945 roku. Po przejęciu miasta przez administrację polską przejściowo używano nazwy Czaplice, nazwę Czaplinek wprowadzono formalnie 12 listopada 1946.

Po wojnie miasto powoli straciło swój rolniczy charakter, pełniąc funkcję zaplecza rolniczego, a główny przemysł oparł się o elektronikę i turystykę.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Zabytki chronione prawem:

  • układ urbanistyczny (śródmieście), nr rej. 438 z dnia 19 marca 1965 r.
  • kościół pw. Świętej Trójcy z XIII wieku, odrestaurowany w 1725 r., nr rej. 191 z dnia 29 kwietnia 1959 r. Kościół parafialny, rzymskokatolicki należący do dekanatu Barwice, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej
  • dzwonnica drewniana przy kościele parafialnym z XVIII wieku, nr rej. 191 z dnia 29 kwietnia 1959 r.
  • kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1829 r., nr rej. 436 z dnia 19 marca 1965 r. Kościół pomocniczy kościoła pw. Świętej Trójcy, rzymskokatolicki należący do dekanatu Barwice, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej
  • ratusz z 1845 r., ul. rynek 6, nr rej. 439 z dnia 19 marca 1965 r.

Dawny budynek warsztatowo-mieszkalny przy ul. Studziennej 2.

Turystyka

Czaplinek współcześnie jest miejscowością turystyczną. Znajduje się tutaj bogata baza noclegowa, duża przystań żeglarska, a w okresie letnim miasto przeżywa oblężenie. W Czaplinku zaczyna się spływ rzeką Drawą.

Przy ul. Drahimskiej nad jeziorem Drawsko wyznaczono letnie kąpielisko.

Kultura i sport

Miasto znane jest z Międzynarodowego Zlotu Miłośników motocykli Harley-Davidson. Odbywa się tu również wystawa gołębi.

Miejscową drużyną piłkarską jest „Lech” Czaplinek grający obecnie w IV lidze polskiej. W sezonie 1991/92 zespół występował nawet w III lidze, jednak po sezonie gry z powrotem spadł do niższej. W klubie można uczyć się grac w piłkę od najmłodszego, gdyż „Lech” posiada 5 sekcji wiekowych (Młodzik Młodszy, Młodzik, Junior Młodszy i Starszy oraz Senior). Klub posiada własny stadion, który znajduje się przy ulicy Parkowej 2. Na trybunach zasiąść może ponad 250 osób, nie licząc sektora dla gości. Należy też dodać, iż w „Lechu” można trenować również tenis stołowy.

W Czaplinku jest również „Salos” Czaplinek (młodzież salezjańska), który posiada sekcję w takich dyscyplinach jak: koszykówka, siatkówka, tenis stołowy.

Czaplinek był trzykrotnie organizatorem Inspektorialnych Igrzysk w latach 1996, 1998, 2001 oraz w roku 2004 organizował Ogólnopolskie Rozgrywki Animatorów Sportowych.

Oświata

W Czaplinku znajduje się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, który obejmuje Liceum Ogólnokształcące im. 3 Dywizji Strzelców Karpackich oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową im. Stefana Czarnieckiego.

Administracja

Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Mieszkańcy Czaplinka wybierają do swojej rady miejskiej 9 radnych (9 z 15). Pozostałych sześciu radnych wybierają mieszkańcy terenów wiejskich gminy Czaplinek. Organem wykonawczym jest burmistrz. Siedzibą władz jest Ratusz na czaplineckim Rynku.

Gmina Czaplinek utworzyła w obrębie miasta 3 jednostki pomocnicze, zwane osiedlami samorządu mieszkańców (tj. Osiedle Nr 1, 2, 3 Samorządu Mieszkańców). W każdym z nich organ uchwałodawczy – ogólne zebranie mieszkańców wybiera zarząd osiedla, który składa się z 3 do 8 członków, wraz z przewodniczącym.

Mieszkańcy Czaplinka wybierają parlamentarzystów z okręgu wyborczego Koszalin, a posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego Gorzów Wielkopolski.

Współpraca zagraniczna

Partnerzy miasta i gminy Czaplinek:

  • Bad Schwartau (Niemcy) od 4 września 1993 r.
  • Grimmen (Niemcy) od 19 lipca 2002 r.
  • Lychen (Niemcy) od 16 listopada 2001 r.
  • Marlow (Niemcy) od 19 lipca 2002
  • Ratekau (Niemcy) od 1991 r.

Komunikacja

W Czaplinku znajduje się stacja kolejowa linii kolejowej nr 210.

Osoby urodzone w Czaplinku

  • Emil Palleske (ur. 1823, zm. 1880) – niemiecki pisarz i aktor
  • Longin Komołowski (ur. 1948) – polski polityk

Ciekawostki

W Czaplinku podczas II Wojny światowej mieszkał Iwan Sołoniewicz, rosyjski pisarz, który w 1934r wraz z synem Jurijem i bratem Borysem zbiegł z GUŁAGU w rejonie Karelii i przedostał się do sąsiedniej Finlandii.

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 83)

0-9ABCDGJKLMNOPRSTWZŻ

Kody pocztowe, Czaplinek (wyświetlono 2/2)


Ocena internautów miejscowości Czaplinek
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Czaplinek, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Czaplinek

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:06:47

Szybka zmiana regionu Polski