Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Krępcewo


Informacje o Krępcewo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.270561

Współrzedne geograficzne E: 15.140830

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 394

Tablice rejestracyjne: ZST

Krępcewo

Krępcewo (niem. Kremzow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Dolice, położona 9,5 km na północny zachód od Dolic (siedziby gminy) i 10 km na południowy wschód od Stargardu (siedziby powiatu).

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Wieś rozciąga się na dł. 1300 m, zabudowania są symetryczne po obu stronach szosy prowadzącej na zachód do Stargardu Szczecińskiego, na wschód do Piasecznika, na południe do Kolina (przerwany jest dojazd północny do Krąpiela). W Krępcewie znajduje zabytkowy wiejski kościół w powiecie stargardzkim. Warowne bramy wjazdowe do wsi wskazują na typ osady obronnej. Nieopodal nad Iną istniał zamek, obecnie w ruinie. Wjeżdżając od strony Stargardu około 500 m przed wsią przy skrzyżowaniu z drogą na Strzebielewo Pyrzyckie stoi monument, upamiętniający podróż-pielgrzymkę Leopolda von Wedlów do Egiptu i Ziemi Świętej z lat 1578-1579. Na cmentarzu, tuż przed wjazdem do wsi od strony Stargardu, zobaczymy groby poniemieckie - kamień grobowy, kaplicę oraz liczne groby polskich osadników. Udrzewiona aleja lip prowadzi do kościoła, przy którym znajduje się pozostałość jednego z przydomowych parków z klonem kanadyjskim, świerkiem kaukaskim i srebrną sosną syberyjską.

Krępcewo to wieś rodowa von Wedlów – rodu na prawach książąt pomorskich. Żyzność gleb i piękno terenów sprawiły, iż Wedlowie wybudowali świątynię. Z bogatego wystroju świątyni do dnia dzisiejszego zachowała się XVI-wieczna empora organowa z organami drewnianymi piszczałkowymi, drewniany ołtarz, epitafium nagrobne rodu Wedlów oraz krypta grzebalna, z której wydostano srebrno-cynowy sarkofag, znajdujący się obecnie w jednej z kaplic katedry szczecińskiej. Świątynię zdobi drewniany strop z pięknym rzeźbami w drewnie i płaskorzeźbami. Ozdobą krępcewskiej świątyni były epitafia drewniane, obecnie odrestaurowywane; znajdują się w katedrze szczecińskiej.

Kody pocztowe, Krępcewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Krępcewo
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Krępcewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Krępcewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:52:56

Szybka zmiana regionu Polski