Menu
Home» » » »

Gmina Wolin - Informacje

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

Populacja: 12

Gęstość populacji: 38,0 osób/km²

Powierzchnia: 327,41 km²

Numer kierunkowy: 91

Tablice rejestracyjne: ZKA

Urząd gminy Wolin

Adres: ul. Zamkowa 23 72-510

Oficjalna strona gminy Wolin

Gmina Wolin

Gmina Wolin – gmina gmina miejsko-wiejska w Polsce, w wopewództwie zachodniopomorskim, położona w środkowej części powiatu kamieńskiego. Siedzibą gminy jest miasto Wolin.

Na 114 gmin w województwie gmina Wolina ma 17 miejsce pod względem powierzchni i 30 pod względem liczby ludności. Gmina stanowi aż 32,5% powierzchni powiatu i jest największą gminą w Polsce położoną nad morzem.

Położenie

Sąsiednie gminy:

Miejscowości w gminie Wolin
Nazwa miejscowości Liczba ludności
Chynowo 120
Dargobądz 380
Darzowice 40
Dobropole 160
Domysłów 200
Dramino 116
Gogolice 69
Granik b/d
Jagienki 30
Jarzębowo 81
Karnocice 40
Kodrąb 151
Kodrąbek 274
Kołczewo 763
Koniewo 101
Korzęcin 60
Laska 173
Ładzin 345
Łojszyno b/d
Łuskowo 204
Mierzęcin 102
Mokrzyca Mała 224
Mokrzyca Wielka 155
Ostromice 469
Parłówko 30
Piaski Wielkie 271
Płocin 108
Rabiąż 38
Recław 474
Rekowo 143
Rzeczyn 180
Sierosław 192
Siniechowo 74
Skoszewo 154
Strzegowo b/d
Sułomino 20
Świętouść b/d
Troszyn 206
Troszynek 63
Unin 343
Warnowo 344
Wartowo b/d
Wiejkowo 296
Wiejkówko 63
Wisełka 518
Zagórze 164
Zastań 126
Żółwino 20
RAZEM

Demografia

Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 12 438 100 6265 50,4 6173 49,6
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
38 19,1 18,9

Gminę zamieszkuje 26,0% ludności powiatu.

Ruch naturalny ludności

W 2004 roku w Wolinie odbyło się 50 ślubów. Narodziło się 128 dzieci (wszystkie żywe), odnotowano 107 zgonów. Przyrost naturalny na 1000 osób wyniósł 1,7.

Radni

  • W Radzie Gminy i Miasta Wolin zasiada 15 radnych, w tym 2 kobiety.
  • 14 radnych jest w wieku 30 – 59 lat. Tylko jedna jest powyżej 60 roku życia.
  • 4 radnych ma wyższe wykształcenie, średnie: 8 i 3 osoby są z zasadniczym zawodowym i podstawowym.
  • Przyroda i turystyka

    Gmina leży w regionach fizycznogeograficznych: Wyspy Wolin i Uznam oraz Równina Gryficka, częściowo nad Morzem Bałtyckim. Gmina jest przedzielona rzeką Dziwną na dwie części. Zachodnia część, położona na Wyspie Wolin od zachodu sąsiaduje z Wolińskim Parkiem Narodowym, gmina obejmuje także fragment Zalewu Szczecińskiego. W okolicach Warnowa jest położony rezerwat przyrody Łuniewo. Jeziora: Czajcze, Domysłowskie, Żółwińskie i Kołczewo połączone kanałami z jeziorem Koprowo i Zalewem Kamieńskim tworzą kajakowy szlak turystyczny, po Dziwnie i Zalewie Szczecińskim pływają także większe jednostki. Przez wschodnią część, położoną na stałym lądzie przepływa uchodząca do Zatoki Cichej (zatoka rzeki Dziwny), rzeka Grzybnica tworzy szlak kajakowy razem z jeziorami Piaski i Ostrowo (okolice wsi Troszyn). Tereny leśne zajmują 22% powierzchni gminy, a użytki rolne 45%.

    Rolnictwo

    Zwarte kompleksy ziemi zaliczanej do trzeciej i czwartej klasy, występują w środkowej części gminy, po obu stronach Dziwny. Najlepsze ziemie posiadają wsie: Unin, Recław, Rekowo, Sierosław i Zagórze. Nieco gorsze gleby, zaliczane do kompleksu żytnio-bardzo dobrego (kl. IVa i IVb), znajdują się w Lasce, w Wiejkowie, Korzęcinie, Łuskowie i Dobropolu.

    Specyfiką rolnictwa wolińskiego jest uprawa ziemniaków jadalnych, zwłaszcza wczesnych. Rolnicy z rejonu Łuskowa, Korzęcina, Zastania i Sierosławia wykorzystują ogromne zapotrzebowanie ośrodków wczasowych na ziemniaki wczesne i zaopatrują przez cały sezon letni punkty żywienia zbiorowego i indywidualnych turystów.

    Leśnictwo

    Lesistość w gminie wynosi 21,9 procent. Powierzchnia gruntów leśnych w gminie wynosi 7396,2 ha, z czego same lasy 7169,2 ha. Znaczna część tych ziem należy do Skarbu Państwa, Lasów Państwowych i Agencji Nieruchomości Rolnych. Tylko 31 ha jest w posiadaniu gminy. Gmina przeznaczyła 16,5 ha powierzchni gruntów nieleśnych do zalesienia.

    Przemysł

    Przemysł w gminie Wolin nigdy nie odgrywał większej roli. Właśnie dzięki brakowi zakładów przemysłowych świat przyrody przetrwał tutaj w dobrej kondycji i nadal urzeka swoim oryginalnym pięknem. Dawniej czyniono starania, by Wolin stał się zagłębiem budowlanym i "sypialnią" dla Świnoujścia. Życie zweryfikowało te błędne zamierzenia. Zlikwidowano nierentowną "Cepeliankę" Spółdzielnię Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, Wolińską Spółdzielnie Mleczarską, (zatrudniała blisko 100 osób), Spółdzielnię Inwalidów "Pokój", kilka mniejszych zakładów w Wolinie. W prywatne ręce przeszła – dziś już nieistniejąca – przetwórnia "Centrali Rybnej". Znacznie ograniczyły swoją działalność Zakłady Spożywcze Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Ostały się: piekarnia i mały młyn, produkujące na potrzeby lokalne. Każdy z tych zakładów nie zatrudnia więcej niż kilkanaście osób. Podobnie jest w elewatorze zbożowym WPPZM "PZZ", magazynującym zboże i rzepak. Są ponadto piekarnia w Wolinie, Troszynie i Wisełce oraz tartak w ZGKiM w Wolinie

    Szkolnictwo i edukacja

    W gminie jest 7 szkół podstawowych, do których uczęszcza 932 uczniów oraz 2 gimnazja w których kształci się 549 uczniów (rok szk. 2004/05). Gmina posiada 7 placówek bibliotecznych, w tym 6 bibliotek lub filii. Przypada na nie 2474 czytelników.

    Komunikacja

    Przez gminę prowadzi droga krajowa nr 3 łącząca Wolin z Międzyzdrojami (14 km) oraz przez Parłówko (9 km) z Przybiernowem (19 km). Z Parłówka prowadzą także drogi wojewódzkie nr 107 do Kamienia Pomorskiego (16 km) oraz nr 108 do Golczewa (18 km). Odległość z Wolina do stolicy powiatu, Kamienia Pomorskiego, wynosi 25 km.

    Wolin (stacja "Wolin Pomorski") uzyskała połączenie kolejowe w 1892 r. po wybudowaniu linii z Goleniowa. 10 lat wcześniej powstała linia Szczecin-Goleniów. W 1899 r. otwarto odcinek do Międzyzdrojów, a do 1901 r. do Świnoujścia. W latach 1979–1980 cała linia została zelektryfikowana. W gminie czynnych jest 7 stacji: Parłówko, Troszyn, Recław, Wolin Pomorski, Mokrzyca Wielka, Ładzin i Warnowo.

    W gminie czynnych jest 5 urzędów pocztowych: Wolin (nr 72-510), Troszyn (nr 72-511), Wisełka (nr 72-513), Kołczewo (nr 72-514) i Ładzin (72-518).

    Atrakcje turystyczne

    Władze gminy pobierają opłatę miejscową od turystów na terenie miejscowości: Wolin, Wisełka, Świętouść, Kołczewo, Karnocice, Żółwino, Piaski Wielkie i Sułomino.

    W Wolinie

    Zabytki
    • Wiatrak holenderski z XIX wieku
    • Kolegiata św. Mikołaja w Wolinie
    Miejsca
    • Ratusz w Wolinie z XIX wieku
    • budynek poczty
    • elewator zbożowy
    • Ruiny kościoła św. Jerzego
    • Fragmenty murów obronnych z XIV wieku
    • Muzeum Regionalne
    • Stanowiska archeologiczne wokół miasta: Wzgórze Wisielców, Srebrna Góra, Młynówka
    • Bastiony

    Poza Wolinem

    • Latarnia Morska Kikut – 2,5 km na północ od Wisełki
    • Rezerwat im. dra S. Jarosza o pow. 9,45 ha, zlokalizowany na klifie nadmorskim w rejonie wzniesienia Strażnica
    • Rezerwat im. prof. M. Raciborskiego, zlokalizowany na północny zachód od Wisełki. Znajdujące się tu chronione kępy buczyny storczykowej otoczone są borem sosnowym.
    • Świętouść – miejscowość położona wśród lasów, pomiędzy Bałtykiem a zachodnim brzegiem jeziora Koprowo, będącego dawną zatoką morską.
    • Pojezierze Wolińskie. Szlak biegnie obok 7 jezior: Łuniewo, Warnowo Zachodnie, Czajcze, Domysłowskie (pow. 52 ha, maks. gł. 7 m, brzegi piaszczyste, porośnięte trzciną), Żółwińskie (pow. 42 ha, maks gł. 5 m, brzeg piaszczysty od str. pn.-wsch.), jezioro Wisełka i Kołczewskie. Wszystkie mają charakter polodowcowy i znajdują się na skraju wolińskiej moreny czołowej. Są to zbiorniki płytkie, a ich dna znajdują się poniżej poziomu morza. Jeziora łączy ze sobą Lewieńska Struga, która przez jezioro Koprowo odprowadza wodę do Dziwny

    Podział administracyjny

    Sołectwa gminy Wolin Chynowo, Dargobądz, Darzowice, Dobropole, Domysłów, Jarzębowo, Kodrąb, Kodrąbek, Kołczewo, Koniewo, Korzęcin, Laska, Ładzin, Łuskowo, Mokrzyca Mała, Mokrzyca Wielka, Ostromice, Piaski Wielkie, Płocin, Recław, Rzeczyn, Sierosław, Skoszewo, Troszyn, Unin, Warnowo, Wiejkowo, Wisełka, Zagórze, Zastań i Dramino.

    Miejscowości

    Miasta Wolin (miasto od 1278 r.)Wsie Chynowo, Dargobądz, Darzowice, Dobropole, Domysłów, Jarzębowo, Kodrąb, Kodrąbek, Kołczewo, Koniewo, Korzęcin, Laska, Ładzin, Łuskowo, Mokrzyca Mała, Mokrzyca Wielka, Ostromice, Piaski Wielkie, Płocin, Recław, Rzeczyn, Sierosław, Skoszewo, Troszyn, Unin, Warnowo, Wiejkowo, Wisełka, Zagórze, Zastań i Dramino.Wsie niesołeckie Gogolice, Karnocice, Łojszyno, Mierzęcin, Rabiąż, Rekowo, Siniechowo, Strzegowo, Sułomino, Troszynek, ŻółwinoOsady Jagniątkowo, Jaromierz, Parłowo, Świętouść, WiejkówkoOsada kolejowa ParłówkoPrzysiółki Jagienki

    Zobacz też

    • Wolin (miasto)
    • Wolin (wyspa)

    Kody pocztowe w gminie Wolin (wyświetlono 5/5)

    Wtyczki społecznościowe

    Lubisz Gminę Wolin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

    Komentarze o Gminie Wolin

    Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 12:38:44

    Szybka zmiana regionu Polski