Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Borek Strzeliński


Informacje o Borek Strzeliński:

Ilość ulic: 27

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.867001

Współrzedne geograficzne E: 17.066999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 71

Liczba ludności: 960

Wysokośc npm: 154 m n.p.m.

SIMC: 0217012

Tablice rejestracyjne: DST

Borek Strzeliński

Borek Strzeliński (niem. Großburg) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim (IV pod względem wielkości), w gminie Borów (I pod względem wielkości).

W latach 1945-54 siedziba gminy Borek Strzeliński. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Zabytki

Kościół

We wsi znajduje się kościół pw. św.Antoniego i św.Wawrzyńca. Kościół w źródłach pojawia się od 2. połowy XIII w., zbudowany w stylu wczesnogotyckim. Przebudowany został w 1579 roku w stylu renesansowym, a następnie zbarokizowany w 1. połowie XVIII w. Do tej pory zachowały się dwa gotyckie portale (z 1380 roku i z końca XV w.), portal renesansowy i barokowy, wszystkie wykonane z piaskowca. Oprócz tego drzwi gotyckie, okute (z 1519 roku) oraz barokowe (z początku XVIII w.). W środku wyposażenie głównie barokowe, w tym drewniany strop polichromowany z przełomu XVII/XVIII w., prospekt organowy z XVII w., ołtarz główny i ambona z XVIII w. Oprócz tego osiem płyt nagrobnych od renesansowych po klasycyzm, głównie piaskowcowe, ale jedna marmurowa. W wieży zamontowany jest dzwon spiżowy z 1850 roku.

Pozostałe zabytki

W pobliskim parku znajduje się neoklasycystyczny, przebudowany następnie z dodaniem elementów neogotyckich, pałac z 1858 roku.

Warte uwagi są domy znajdujące się w pobliżu kościoła, na ul. św.Floriana. Pochodzący z XIX wieku budynek oficyny pałacowej zbudowany w stylu neoklasycystycznym, neobarokowy dom z 1901 roku oraz dom z widoczną na fasadzie datą budowy - 1887.

W centrum miejscowości znajduje się pomnik poległych w I wojnie światowej.

Przy drodze w kierunku Jaksina znajdują się trzy krzyże pokutne, pochodzące najprawdopodobniej z późnego średniowiecza, ustawione w akcie skruchy przez zabójcę trzech osób (prawdopodobnie rodziny).

Służba zdrowia i oświata

W miejscowości znajduje się ośrodek zdrowia oraz jedna z trzech w gminie szkół podstawowych w której uczniowie mają do dyspozycji salę gimnastyczną, siłownię, laboratorium językowe oraz salę informatyczną. Nieopodal mieści się filia biblioteki gminnej.

Transport

Drogi

Przez Borek Strzeliński przechodzi droga wojewódzka nr 395 łącząca Wrocław ze Strzelinem, Ziębicami i Republiką Czeską, oraz 5 innych dróg lokalnych łączące miejscowość z sąsiednimi wsiami. Ok. 12 km od Borka Strzelińskiego znajduje się ważna trasa międzynarodowa – Autostrada A4.

Kolej

W latach 1910-1966 przez miejscowość przechodziła linia kolejowa łącząca Boreczek z Oławą.

Bibliografia

  • http://www.borow.ug.gov.pl/
  • J. Mańdziuk, 1982. Katalog ruchomych zabytków sztuki sakralnej w archidiecezji wrocławskiej, tom 1. Wyd. Kuria Arcybiskupia, Wrocław.

Kody pocztowe, Borek Strzeliński (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Borek Strzeliński
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Borek Strzeliński, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Borek Strzeliński

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:28:39

Szybka zmiana regionu Polski