Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Nowa Wieś Złotoryjska


Informacje o Nowa Wieś Złotoryjska:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.150002

Współrzedne geograficzne E: 15.900000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 76

Liczba ludności: 156

Wysokośc npm: 210 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: DZL

Nowa Wieś Złotoryjska

Nowa Wieś Złotoryjska – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego.

Nowa Wieś Złotoryjska to sołectwo graniczące z następującymi obrębami ewidencyjnymi: Wojcieszyn w gminie Pielgrzymka, Łukaszów, Zagrodno i Uniejowice gmina Zagrodno, miasto Złotoryja stanowiące odrębną od gminy jednostkę samorządu terytorialnego, obręby Pyskowice, Wyskok i Jerzmanice-Zdrój z gminy Złotoryja. Powierzchnia ogólna obrębu ewidencyjnego wynosi 1014,54 ha i zamieszkuje go 156 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 15,4 osoby/km². Teren wsi przecinają drogi asfaltowe łączące miasta Złotoryję i Chojnów oraz Złotoryję i Bolesławiec przez Zagrodno. Nieco na północ, pomiędzy Złotoryją a Chojnowem, znajduje się autostrada A-4. Centrum administracyjnym i usługowym dla tego obszaru jest miasto Złotoryja, graniczące od południa z gruntami Nowej Wsi Złotoryjskiej.

Historia

Obecna nazwa wsi dość wiernie oddaje i nawiązuje do najdawniejszej. W 1245 r. wymieniona jest "nova Australis" jako własność biskupa wrocławskiego. Nie ma wątpliwości, że "das nuve dorf of deme Rennewege" z 1260 oraz z 1420 r. Newindorff to tereny obecnej wsi. "Reneweg" to wyścigowy tor konny. Wokół Złotoryi od dawna hodowano konie, a do ich ujeżdżania i wyścigów równinny teren wokół wsi doskonale się nadawał. Godnym odnotowania jest fakt, że w okresie wojen napoleońskich naczelny wódz przeniósł siedzibę dowodzenia do tej wioski. W połowie XIX w. w wiosce było 45 domów i 268 mieszkańców. Znajdowała się tu szkoła, gospoda, królewska placówka celna. Ewangelicy i katolicy uczęszczali do kościoła w Złotoryi. Obecnie wieś zamieszkuje ok. 150 mieszkańców. Ma ona doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa. Zespół dworski oraz 7 domów mieszkalnych i mieszkalno – gospodarczych znajduje się w rejestrze zabytków.

Klasztor św. Wincentego zamienił w 1264 r. dziesięciny złotoryjskie na podobne w Modlikowicach, w 1348 r. uzyskał wpływy z komory celnej w Rokitnicy oraz posiadał dochody z Jerzmanic. Dziesięciny (szpitala) św. Ducha przejęła kapituła katedralna św. Jana, która w 1268 r. jak wynika z testamentu biskupa Tomasza I, pobierała je z 19 okolicznych wsi m.in. z Wilkowa, Jerzmanic, Pielgrzymki i Nowej Wsi Złotoryjskiej.

Również browarnictwo utrzymało swoja silną pozycję w gospodarce złotoryjskiej. Było ono bardzo dochodowe i w 1789 r. trudniło się nim lub miało swój udział aż 325 właścicieli domów. Piwo rozprowadzano po całym niemal okręgu – trafiało do Czartkowic, Kozowa, Rokitnicy, Wilkowa, Podgórnika i Nowej Wsi Złotoryjskiej oraz wszystkich folwarków.

Nowa Wieś Złotoryjska podlegała złotoryjskiemu urzędowi finansowemu. Pod koniec XVIII w. nad życiem duchowym mieszkańców naszej wsi czuwał jeden pastor i diakon, wieś należała do protestanckiej parafii.

W pierwszej dekadzie października 1939 r. do Złotoryi dotarły pierwsze transporty z polskimi jeńcami wojennymi. Polaków skierowano do pracy w gospodarstwach rolnych.

Organizacje Sportowe

LZS Huragan Nowa Wieś Złotoryjska

W miejscowości aktywnie działa zrzeszenie sportowe, którym jest klub piłkarski LZS Huragan Nowa Wieś Złotoryjska. Zespół jest reaktywacją niegdyś istniejącej drużyny, po której odziedziczył swoją nazwę. Oficjalna data założenia klubu to 3 kwietnia 2005.

Kody pocztowe, Nowa Wieś Złotoryjska (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Nowa Wieś Złotoryjska
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 15

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Nowa Wieś Złotoryjska, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Nowa Wieś Złotoryjska

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 09:03:10

Szybka zmiana regionu Polski