Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Piotrków Pierwszy


Informacje o Piotrków Pierwszy:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.042221

Współrzedne geograficzne E: 22.644720

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 81

Liczba ludności: 870

Tablice rejestracyjne: LUB

Piotrków Pierwszy

Piotrków Pierwszy – wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Jabłonna, przy drodze wojewódzkiej nr 835.

Do 1954 r. istniała gmina Piotrków. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa lubelskiego.

Położenie

Piotrków leży na Wyżynie Lubelskiej nad Czerniejówką. Jest położony w centralnej części województwa lubelskiego w powiecie lubelskim w gminie Jabłonna. Zamieszkiwany przez ok. 2500 osób (z Piotrkowem Pierwszym, Drugim i Kolonią).

Piotrków znajduje się nad ważnymi szlakami drogowymi:

Odległość od ważniejszych ośrodków miejskich:

W miejscowości znajdują się :

  • Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Piotrkowie;
  • Gminne Centrum Kultury (GCK);
  • szkoła podstawowa, gimnazjum publiczne;
  • przedszkole publiczne;
  • Klub Sportowy PLKS "PIOTRCOVIA" Piotrków;
  • ochotnicza straż pożarna (Włączona do KSRG)
  • Boisko "Orlik" (przy budynku szkoły)

Kultura/Edukacja

Budynek, w którym mieści się teraz szkoła powstał w 1965 r. z inicjatywy Pawła Dąbka, który pochodził z Piotrkowa. Obok został wybudowany również blok, w którym mieszkają nauczyciele zatrudnieni w szkole. Do 1973 r. mieściła się tu szkoła podstawowa, przedszkole i Liceum Ekonomiczne. Następnie liceum zakończyło swoją działalność i na jego miejsce powstał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, a szkoła podstawowa przekształciła się w Gminną Szkołę Zbiorczą w Piotrkowie.

W 2001 r. Ośrodek Szkolno–Wychowawczy zakończył działalność, a powstało gimnazjum publiczne w Piotrkowie. Na terenie Piotrkowa znajduje się przedszkole publiczne, szkoła podstawowa, gimnazjum publiczne, gminny ośrodek kultury, Ochotnicza Straż Pożarna, kościół, poczta, a także stary drewniany dworek będący teraz własnością prywatną. W miejscowej szkole kształcą się nie tylko dzieci z Piotrkowa, ale również Piotrkówka, Chmiela, Skrzynic.

Drugą inwestycją rozpoczętą również z inicjatywy Pawła Dąbka jest Gminny Ośrodek Kultury – jego projekt budowy powstał na początku lat sześćdziesiątych. Fundamenty położono w 1964 r. i rozpoczęto budowę. Budowa z różnych przyczyn nie została ukończona. Zręby budynku przez długie lata stały i niszczały. Dopiero w 1983 r. podjęte zostały na nowo prace dzięki dotacji Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i w maju 1986 r. GOK został oddany do użytku. Obecnie w budynku mieści się dom kultury, biblioteka publiczna, poczta, a także straż pożarna.

Historia

Nazwa Piotrków pochodzi od imienia jakiegoś Piotra, który miał się osiedlić u źródeł, z których bierze początek Czerniejówka.

Piotrków jest bardzo starą wsią. Według W. Koźmiana, wieś istniała we wczesnym średniowieczu. Była własnością królewską, a zarządzał nią dzierżawca. W 1388 r. król Władysław Jagiełło przeniósł wieś na prawa magdeburskie.

Podczas I wojny światowej przetaczał się tędy front, cała wieś została spalona. Gdy front odszedł miejscowa ludność musiała sprzątać pola zalane trupami żołnierzy armii austro-węgierskiej i armi carskiej. Do dziś istnieją pozostałości okopów w lasach.

W miejscowości znajduję się trzy Cmentarze wojenne z I wojny światowej wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa

  • Cmentarz wojenny w Piotrkowie (zachodni)
  • Cmentarz wojenny w Piotrkowie (południowy)
  • Cmentarz wojenny w Piotrkowie (wschodni)

Związani z Piotrkowem

  • Tadeusz "Tade" Mysłowski – malarz, grafik, artysta roku Angelus (2009), urodzony w Piotrkowie.

Zobacz też

  • ER Piotrków
  • Sachalin (powiat lubelski)
  • Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Piotrkowie

Kody pocztowe, Piotrków Pierwszy (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Piotrków Pierwszy
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 13

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Piotrków Pierwszy, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Piotrków Pierwszy

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:47:38

Szybka zmiana regionu Polski