Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Sękowa


Informacje o Sękowa:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.611973

Współrzedne geograficzne E: 21.207527

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 18

Tablice rejestracyjne: KGR

Dzielnice, Sękowa

  • Dzielnica: Ćwiercie

  • Dzielnica: Górki

  • Dzielnica: Kawiory

  • Dzielnica: Koźlenice

  • Dzielnica: Męcianki

  • Dzielnica: Podole

  • Dzielnica: Postronie

  • Dzielnica: Puste Pole

  • Dzielnica: Za Kościołem

Sękowa

Sękowa – wieś w Polsce położona nad rzeką Sękówką, dopływem Ropy. Wieś znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim i jest siedzibą gminy Sękowa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Wieś jest atrakcyjnym punktem pod względem turystycznym.

Miejscowość jest siedzibą parafii św. Józefa Oblubieńca NMP, należącej do dekanatu Gorlice, diecezji rzeszowskiej.

Przez Sękową przebiega droga wojewódzka nr 977

Historia

Wieś Sękowa założył aktem wydanym 22 lutego 1363 roku Kazimierz Wielki. Jednocześnie uposażył parafię katolicką jednym łanem ziemi. W 1790 r. istniały na pograniczu wsi Siary i Sękowa studnie ropne, dzierżawione i eksploatowane przez chłopów pańszczyźnianych od właściciela pól, Jana Wybranowskiego.

Sękową z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

26 czerwca 2004, na "II Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO", miasta i obiekty w Polsce, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w celu przekazywania informacji, współpracy i promocji skupiły się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Siedzibą Ligi został Toruń, a jej pierwszym prezesem Marcin Zamoyski.

Drewniany kościół parafialny św. Filipa i Jakuba

Kościół pw. św. Filipa i Jakuba – Wzniesiony na początku XVI wieku (~1520 r.), należy do najpiękniejszych polskich zabytków drewnianych. Jednonawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, konstrukcji zrębowej. Ściany z ręcznie ciosanych, modrzewiowych bali pokryte są w całości gontem. Węższe prezbiterium i szerszą nawę nakrywa wspólny stromy dach jednokalenicowy o wieźnie storczykowej. Wieża niska, nakryta kopulastym hełmem z latarnią oraz wieżyczkę na sygnaturkę dobudowano w XVIII wieku. Wewnątrz dość ubogie wyposażenie ponieważ kościół został poważnie zdewastowany podczas działań wojennych. Został poddany rekonstrukcji w czasach powojennych. We wnętrzu na uwagę zasługują:

  • późnorenesansowy, polichromowany ołtarz główny z XVII wieku,
  • niewielkie fragmenty polichromii z XIX wieku,
  • ołtarze boczne wzorowane na renesansowych (współczesne, II połowa XX wieku)

Kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 r. Znajduje sie również na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego

Neogotycki kościół św. Józefa

Neogotycki murowany kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Kościół został ufundowany i całkowicie wyposażony przez Józefę Szymonowiczową ówczesną właścicielkę wsi w 1885 roku. 12 października 1886 roku następuje konsekracja świątyni przez biskupa przemyskiego Łukasza Sołeckiego.

Nad ostrym łukiem zakończonym portalem napis:Z Daru Twego Panie Składa Ofiarę Józefa Szymonowicowa. Ponad nim kolista tarcza zegara. Z daleka widać bardzo wysokie strzeliste wieże. Dach przyozdobiony sterczynami w formie pinakli. Okna przyozdobione maswerkiem. Wewnątrz ładne wyposażenie. Uwagę zwraca obraz na ścianie prezbiterium autorstwa Wygrzewalskiego, przedstawiający Matkę Bożą wśród miejscowego ludu. Kościół był remontowany po zniszczeniach, jakich doznał w czasie I i II wojny światowej. Jednak wspólny wysiłek i ofiarna praca parafian oraz księży doprowadziły do odrestaurowania świątyni. Prace renowacyjne ołtarza i polichromii trwały 4 lata, zostały ukończone w 2008 roku. 6 września 2008 r. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Białogłowski dokonał poświęcenia polichromii i obrazu Jezusa Miłosiernego (w ołtarzu bocznym).

Stowarzyszenie Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Sękowej

Od 15 października 2005 roku działa w Sękowej Stowarzyszenie Gminne Koło Gospodyń Wiejskich. W pierwszym zebraniu założycielskim uczestniczyło 40 pań z Sękowej, Ropicy Górnej i Siar. Stowarzyszenie gościło na wielu imprezach, największą z nich była AGROpromocja w Nawojowej w 2006 roku. Sękowskie Panie nawiązały kontakty z KGW z całego województwa. KGW jest honorowane wyjazdami np. do Brukseli (wyjazd studyjny). Stowarzyszenie promuje lokalne tradycje Pogórzan jak i Łemków. Przewodniczącą i główną założycielką tej organizacji jest mgr Grażyna Janik.

Uczniowski Klub Sportowy "Maraton" Sękowa

9 listopada 1998, w 40 rocznicę działalności Szkolnego Klubu Sportowego z inicjatywy nauczyciela i trenera lekkiej atletyki Aleksandra Gucwy, przy Szkole Podstawowej w Sękowej założono UKS "MARATON", który został wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków Wydziału Turystyki i Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu w dniu 07.12.1998 r. pod numerem 422 i jest pierwszym UKS utworzonym na terenie gminy Sękowa. UKS bierze udział w realizacji ogólnokrajowego programu "Sport Wszystkich Dzieci". Przedstawiciel UKS Wojciech Stankowski zdobył medale w sprincie na Mistrzostwach Polskich Młodzików. Od otwarcia nowej sali gimnastycznej klub jest organizatorem zawodów powiatowych i międzynarodowych w halowym konkursie skoku wzwyż, w których uczestniczą Słowacy i najlepsi zawodnicy z terenu Polski południowej.

Na pierwszym zebraniu założycielskim wybrano zarząd i komisje rewizyjną, prezesem Klubu został wybrany nauczyciel wychowania fizycznego Aleksander Gucwa a jego zastępcą Władysław Tokarz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Sękowej.

Szlaki turystyczne

  • POL ścieżka czarna.svg od szosy GorliceWapienne do cmentarza nr 78 (szlak cmentarny)
  • POL ścieżka czarna.svg od szosy GorliceWapienne do cmentarza nr 79 (szlak cmentarny)
  • POL ścieżka czarna.svg od szosy Gorlice – Konieczna do cmentarza nr 80 (szlak cmentarny)

Kody pocztowe, Sękowa (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Sękowa
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 27

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Sękowa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Sękowa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 09:22:20

Szybka zmiana regionu Polski