Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Lwowiec


Informacje o Lwowiec:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.269440

Współrzedne geograficzne E: 21.142220

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 89

Liczba ludności: 220

Tablice rejestracyjne: NBA

Lwowiec

Lwowiec (niem. Löwenstein) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Sępopol. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

W latach 1973-1977 Lwowiec należał do gminy Skandawa. Współcześnie wieś słynie z dużej liczby gnieżdżących się bocianów, w tym na dachu kościoła. Przez wieś przepływa struga Mamlak.

Na północny wschód, w kierunku na Garbno, znajduje się obszar leśny, nazywany przez ludność miejscową Hajny. W lesie w czasie drugiej wojny światowej znajdowały się niemieckie magazyny amunicji. Do chwili obecnej znajdowane są fragmenty łusek, amunicji i prochu. Teren leśny w drugiej połowie XX w. był powiększony poprzez nasadzenia na gruntach rolniczych. Na skraju lasu od strony Krelikiejm wzniesiono znacznej wysokości drewnianą wieżę. Budowla była wykonana z nieimpregnowanego drewna, obecnie nie istnieje.

Historia

Wieś została założona przez Krzyżaków, lokowana na prawie chełmińskim przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode w 1366 r. Lwowiec w tym czasie miał powierzchnię 64 włók, w tym sześć sołtysa i cztery parafii. Czynsz wynosił po pół grzywny od włóki. We wsi były dwie karczmy, od każdej z nich pobierano czynsz po dwie grzywny i siedem skojców.

Parafia

Parafia przed reformacją należała do archiprezbiteratu sępopolskiego. Obecnie kościół parafialny pw. Matki Boskiej Szkaplerznej należy do dekanatu sępopolskiego. Od 6 lipca 1989 r. znajduje się tu Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej, erygowane przez biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza, na prośbę Księży Salezjanów.

We wsi znajduje się gotycki kościół obronny, ufundowany najprawdopodobniej przez Konrada von Wallenrode w latach 1372-1374. Kolatorem kościoła był Mikołaj Reuter, który miał wpływ na wybór proboszcza w roku 1480, Georgiusa Satoriusa. W tym czasie do parafii należała wieś Krelikiejmy.

Budowla salowa z wieżą w zachodniej części, zakrystia z północnej i przeciwległa do niej kruchta. Nawę wzniesiono pod koniec XIV w., później powstało przyziemie wieży, którą podwyższono pod koniec XV w. Kościół uszkodzony został przez orkan w 1818 r. Neogotyckie szczyty oraz dach pochodzą z 1860 r. We wnętrzu zachował się późnogotycki tryptyk (z ok. 1500 r.) i bogato zdobiona manierystyczna ambona z lat 1608-1609, zdobiona ornamentem okuciowym.

Galeria zdjęć

Bibliografia

  • "Kętrzyn z dziejów miasta i okolic" (str. 201-202), wyd. "Pojezierze", Olsztyn 1978.
  • Rzempołuch A.,Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich. Agencja Wyd. "Remix", Olsztyn, 1993.

Kody pocztowe, Lwowiec (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Lwowiec
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Lwowiec, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Lwowiec

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 07:33:56

Szybka zmiana regionu Polski