Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Siemczyno


Informacje o Siemczyno:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.557220

Współrzedne geograficzne E: 16.131670

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 430

Wysokośc npm: 147 m n.p.m.

SIMC: 0305060

Tablice rejestracyjne: ZDR

Siemczyno

Siemczyno (do 1945 r. niem. Heinrichsdorf) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 430 mieszkańców.

Geografia

Wieś leży ok. 6 km na zachód od Czaplinka, przy drodze krajowej nr 20 Gdynia - Stargard Szczeciński, nad brzegiem zatoki Henrykowskiej jeziora Drawsko, między Czaplinkiem a Złocieńcem. Tereny w okolicy Siemczyna są pofałdowane, pełne wzgórz, jezior, lasów i palczastych zatok jeziora Drawsko.

Historia

Wieś posiada długą, sięgającą XIII wieku, historię, a dowodem dawnej świetności okolicy jest barokowy pałac, rodowa siedziba rodziny von Goltz, jednej z największych arystokratycznych rodzin pomorskich, która przez wiele wieków utrzymywała ścisłe związki z Polską. Właściciel Siemczyna, w czasie potopu szwedzkiego stanął po stronie króla polskiego, podobnie jak i Goltzowie z Tuczna, gdzie do dziś stoi ich zamek.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Zabytek chroniony prawem:

  • zespół pałacowy z XVIII wieku, nr rej. 249 z dnia 19 marca 1960, w skład którego wchodzą:
    • pałac z 1722 - 1726 oraz 1796 r., przebudowany na pocz. XIX wieku. Największy w okolicach Czaplinka pałac. Został on wybudowany w latach 1722 - 1728 w stylu barokowym, później był powiększany i przebudowywany. Wzniesiono go na planie podkowy, z tarasem pośrodku. Część środkowa nakryta jest mansardowym dachem, lewe skrzydło jest piętrowe, zaś prawe to niska przybudówka. Z dawnego wyposażenia pozostało niewiele, są fragmenty dwóch kominków, resztki jednego pieca z holenderskich kafli, oraz gipsowe sztukaterie w jednej z sal pałacowych na piętrze.
    • park, nr rej. 1 075 z dnia 12 czerwca 1980 r. Powierzchnia parku wynosi ponad 3 ha, założony został w XVIII wieku, rozciąga się na południe od pałacu. Rosną w nim dęby, lipy, klony, świerki, buki, graby. Do pałacu wiodły grabowe żywopłoty, wysokie na 2 - 3 m, regularnie cięte. Od 50 lat nieformowane graby przybrały formę drzewiastą i do pałacu prowadzą aleje z charakterystycznymi zniekształceniami na wysokości dawnego formowania. Do parku z południowej strony przylegają dawne stawy, połączone rowem z jeziorem Wilczkowo.

We wsi znajduje się barokowa kaplica, zbudowana w roku 1699 pod którą znajdowała się krypta rodzinna Goltzów, dawnych właścicieli Siemczyna. Obecnie kaplica służy jako zakrystia dobudowanego w latach 1854 - 1856 w stylu neogotyckim kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Różańcowej, rzymskokatolickiego należącego do dekanatu Barwice, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej.. Wewnątrz znajdują się XIX-wieczne organy i fisharmonia, umieszczone w emporze kościoła, a ponadto neogotycki ołtarz w prezbiterium. W dawnej kaplicy znajduje się XVII-wieczny fryz heraldyczny, na którym umieszczono, wśród alegorycznych przedstawień, herb Goltzów.

Zobacz też

  • Cmentarz żydowski w Siemczynie

Kody pocztowe, Siemczyno (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Siemczyno
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Siemczyno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Siemczyno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:28:26

Szybka zmiana regionu Polski