Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Marczów


Informacje o Marczów:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.047501

Współrzedne geograficzne E: 15.637500

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 75

Tablice rejestracyjne: DLW

Marczów

Marczów – wieś łańcuchowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń w dolinie potoku Ośna nad rzeką Bóbr, pośród wzniesień Pogórza Izerskiego Kątnicy (379 m n.p.m.) Włócznika (386 m n.p.m.) i Łopaty (366 m n.p.m.) po stronie północnej i od południa wzdłuż masywu Baraniej Góry (309 m n.p.m.).

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Od 1909r uzyskała połączenie kolejowe w związku z budową ostatniego odcinka Kolei Doliny Bobru z Jeleniej Góry do Lwówka Śl.

Marczów zwany dawniej:Góraszką, Märzdorf am Bober, Mertzdorf, Mertinsdorf, powstał we wczesnym średniowieczu, jednak pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą z 1315r.

W Marczowie znajdują się liczne XVII w kapliczki wybudowane w latach 1416-1810 kiedy to osada poddana była wpływom zakonu Benedyktynek z Lubomierza. Najstarsza z zachowanych kapliczek pochodzi z roku 1687 r. Na zachodnim stoku Łopaty ruiny tzw. "Babiego Gródka" - obecnie jest to teren chroniony poddany pracom archeologicznym.

Po stronie południowej w kierunku Wlenia znajduje się monumentalna skała Lolerai zwana też "Marczowską Skałą" (urwisko 300 m n.p.m.) skąd rozlega się panorama Wlenia. Niegdyś był tu punkt widokowy pod którym znajdowała się figurka rusałki Lore Lay. Miejsce to jest zlokalizowane wzdłuż mało dziś używanego szlaku "Śliwkowej Ścieżki".

W zachodniej części masywu Baraniej Góry (309 m n.p.m.) kiedyś przebiegała trasa Golgoty upamiętniająca mękę i śmierć Chrystusa.

We wsi znajdują się liczne domy architektury łużyckiej.

Centrum wsi zdobi XVIII wieczny barokowy kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w którym pracują księża Michalici. Kościół zbudowano w 1707 r. na ruinach wcześniejszej świątyni. W kościele godne uwagi jest osiemnastowieczne barokowe wnętrze z drewnianym polichromowanym ołtarzem i amboną, drewnianym prospektem organowym i chrzcielnicą oraz liczne drewniane i kamienne figurki a także obrazy olejne. Przed kościołem znajdował się niegdyś pomnik ofiar I wojny światowej, obecnie na postumencie stoi figurka Chrystusa Króla.

Wokół świątyni na murach zachowały się 3 kamienne epitafia z przełomu XVII w. i XVIII w. a na samej świątyni po stronie północnej (cmentarz) na wieży można zobaczyć tzw. "Pogańską Głowę" upamiętniającą najazd Tatarów na Polskę.

We wsi ocalały zabudowania z końca XVIII i XIX wieku. Między innymi wpisane do rejestru zabytków: Dwór, obecnie dom mieszkalny, nr 104 oraz raz dom mieszkalny, nr 108.

Po wojnie 30- letniej nastąpił bardzo intensywny rozwój osady. W początkach XIX w we wsi znajdowały się szkoła katolicka, młyn, browar, gorzelnia, 3 gospody, 3 warsztaty płóciennicze. Ludność zajmowała się głównie rzemiosłem, hodowlą owiec i sadownictwem. 5 kwietnia 1844r. urodził się tu Johannes Titz, budowniczy jednych z najsłynniejszych na świecie fisharmonii artystycznych.

Dziś w Marczowie działa elektrownia wodna, zlokalizowana w miejscu działającego przed pięciuset laty młyna , dwa pensjonaty ("Jaskółka" i "Na Wzgórzu") kilka sklepów, poczta i inne przedsiębiorstwa. Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem, jednak w większość pracuje poza wsią.

Przez osadę znajdującą się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru przepływa chętnie odwiedzana przez wędkarzy i kajakarzy rzeka Bóbr. Ponadto przebiega tędy żółty żółty szlak prowadzący z Nowego Lądu do Świerzawy oraz rozpoczyna się biegnący dalej w kierunku Przeździedzy czarny szlak czarny prowadzący do Płoszczyny gdzie kończy się w zetknięciu z niebieskim niebieski Europejskim Szlakiem Długodystansowym .

Link zewnętrzny

  • Gmina Wleń - Historia i Turystyka


Kody pocztowe, Marczów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Marczów
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Marczów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Marczów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:14:54

Szybka zmiana regionu Polski