Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Julianów Raducki


Informacje o Julianów Raducki:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.837219

Współrzedne geograficzne E: 20.309719

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 46

Tablice rejestracyjne: ERW

Julianów Raducki

Julianów Raducki – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie rawskim, w gminie Rawa Mazowiecka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa skierniewickiego. Nie ma w niej sołtysa, należy do sołectwa Przewodowice. Nazwa wsi pochodzi od sąsiedniego Raducza, często bywa zastępowana zwyczajową nazwą: "Budki".

Położenie

Julianów Raducki leży na Równinie Łowicko-Błońskiej w północno-wschodniej części województwa łódzkiego. Osada położona jest w odległości ok. 1,5 km na północ od drogi szybkiego ruchu E67 WarszawaKatowice, ok. 70 km na południowy zachód od stolicy. Miasto wojewódzkie, Łódź, jest odległe o ok. 65 km, zaś stolica powiatu i gminy – Rawa Mazowiecka o ok. 12 km.

Ludność

Osada ma w dużej mierze charakter letniskowy, na stałe zamieszkuje ją niespełna 15 osób. Niegdyś zaludnienie wsi było znacznie większe, jednak w latach 60. i 70. zmniejszyło się z powodu migracji ludności do miast, głównie Warszawy i Rawy Mazowieckiej, w mniejszym stopniu także do Łodzi i Skierniewic. To stamtąd obecnie pochodzi większość osób spędzających lato w osadzie. Są to niemal wyłącznie dawni mieszkańcy wioski lub ich potomkowie.

Charakterystyka wsi

Julianów Raducki to typowa ulicówka, długości niespełna 0,5 km, licząca ok. 30 parterowych domów, w większości murowanych. Zabudowania te stoją gęsto po obu stronach drogi, będącej osią osady. Od strony drogi szybkiego ruchu do wsi prowadzi asfaltowa szosa, przy której leżą sąsiednie Przewodowice. Szosa jednak kończy się jeszcze przed krańcem osady, a dalej na północ, do Raducza, prowadzi piaszczysta droga gruntowa.

Z powodu niewielkiego zaludnienia i ślepego charakteru drogi dojazdowej do wsi, w osadzie nie ma przystanku żadnej linii przewozowej. Brak jest też sklepu. Najbliższy przystanek (PKS) i sklep znajdują się przy szosie katowickiej, w Przewodowicach, w odległości ok. 1,5 – 2 km od Julianowa Raduckiego.

Wg podziału administracyjnego Kościoła katolickiego Julianów Raducki należy do parafii św. Antoniego Padewskiego w Babsku, wchodzącej w skład dekanatu Lubochnia, a świątynią parafialną mieszkańców Julianowa Raduckiego jest kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w oddalonym o ok 2,5 km. Babsku.

Okolica

Południowy skrawek miejscowości leży nad rzeczką Białką, dopływem Rawki. Most na Białce oddziela osadę od Przewodowic. Od strony północnej do wieś graniczy z sosnowym laskiem i dawnym poligonem wojskowym. Dawniej był to teren stepowy, porośnięty trawą, wrzosami i krzewinkami, obecnie w szybkim tempie zarasta młodym lasem z przewagą sosen i brzóz (na poligonie w latach 60. nakręcono część scen serialu Czterej pancerni i pies). Z pozostałych stron osada jest otoczona przez pola uprawne, z których część – wskutek długiego odłogowania – także jest porośnięta samosiejkami drzew.

Zobacz też

Kody pocztowe, Julianów Raducki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Julianów Raducki
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Julianów Raducki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Julianów Raducki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 18:31:48

Szybka zmiana regionu Polski