Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Psary


Informacje o Psary:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.876671

Współrzedne geograficzne E: 20.310560

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 46

Tablice rejestracyjne: ESK

Psary (powiat skierniewicki)

Psary – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim, w gminie Nowy Kawęczyn.

Położenie

Wieś leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, w północno-wschodniej części województwa łódzkiego, ok. 70 km. na południowy zachód od Warszawy nad niewielkim strumieniem o nazwie Liska, wpadającym do Rawki.

Opis miejscowości

Osada położona jest na terenie równinnym.
Leży przy szosie do Jeruzala i jest nietypową ulicówką składającą się z dwu przecinających szosę równoległych uliczek, wzdłuż których stoją zabudowania, przy czym główną wsią jest północna, znacznie dłuższa uliczka, przy której stoi kilkakrotnie więcej budynków niż w części południowej. Oba człony miejscowości oddziela płynąca równolegle do uliczek niewielka rzeczka będąca dopływem Rawki. (Rzeczka ta w ostatnich latach znacznie się zmniejszyła, w niedalekiej przyszłości może całkiem wyschnąć.) Na wieś składa się także kilku domów stojących przy szosie, łączącej obie części osady.
W ostatnim okresie przyjeżdżający do Psar letnicy wybudowali sporo nowych budynków, stanowiących letnie mieszkania. Budynki te ulokowane są w większości na obrzeżach wioski, często w pewnym oddaleniu od głównej grupy zabudowań.

Zabudowania w Psarach są parterowe, w zdecydowanej większości murowane, przy czym niektóre z domów letniskowych wzniesionych w ostatnim dziesięcioleciu przypominają rezydencje.

We wsi brak sklepu (zlikwidowano go w 2003 r.), jest natomiast przystanek PKS, na którym trzy - cztery razy na dobę zatrzymują się autobusy.

Kościół parafialny mieszkańców Psar znajduje się w odległym o ok. 4 km. Jeruzalu.

Okolica

Na otoczenie miejscowości składają się głównie pola uprawne, nieużytki porosłe młodym sosnowo - brzozowym lasem, a także łąki i niewielkie lasy. Od południa do Psar przylega poligon wojskowy w Raduczu, dawniej porośnięty trawą, wrzosami i krzewinkami, obecnie w szybkim tempie zarastający młodym lasem złożonym z głównie z sosen i brzóz. Na poligonie tym w latach 60. nakręcono część scen serialu Czterej pancerni i pies

Ludność

Psary liczą niespełna 60 mieszkańców. Niegdyś były wsią znacznie liczniejszą, ale populacja zmniejszyła się w latach 60. i 70. na skutek migracji do miast, głównie Łodzi, Warszawy i Skierniewic.
W okresie letnim przyjeżdża do wsi spora grupa letników, głównie spośród dawnych mieszkańców osady.

Historia

Psary są starą miejscowością. Ich okolice były gęsto zaludnione od średniowiecza, zaś sama osada, według niepotwierdzonych danych, może pochodzić nawet z X / XI w., na pewno zaś istniała w wieku XV.

Do lat 60. XX w. Psary były średniej wielkości wsią rolniczą, zamieszkaną przez ok. 150-250 osób, jednak wyjazd większości ludzi młodych do miast spowodował zmiany struktury demograficznej osady, a w konsekwencji - znaczące zmniejszenie liczby ludności oraz praktyczny upadek rolnictwa w Psarach.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa skierniewickiego.

Zobacz też

Kody pocztowe, Psary (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Psary
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Psary, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Psary

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 08:56:07

Szybka zmiana regionu Polski