Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Księżpol


Informacje o Księżpol:

Ilość ulic: 19

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.417000

Współrzedne geograficzne E: 22.733000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 84

Liczba ludności: 1

Tablice rejestracyjne: LBL

Dzielnice, Księżpol

  • Dzielnica: Podborki

Księżpol

Księżpol (pierwotnie Księżopole, dawniej Kniaźpol) – wieś gminna w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Księżpol.

Miejscowość jest siedzibą wiejskiej gminy Księżpol i liczy około 1100 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Położenie

Księżpol leży w regionie typowo rolniczym, na pograniczu Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Równiny Biłgorajskiej, nad Tanwią (kąpielisko).

Wieś leży pomiędzy Biłgorajem a Tarnogrodem, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej 835 w relacji Lublin-Przemyśl.

Zabytki

Głównym zabytkiem wsi jest kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kościół został wzniesiony jako cerkiew unicka w 1858 przez ordynata Konstantego Zamoyskiego. W latach 1875-1917 został przemieniony na cerkiew prawosławną przez carat a w latach 1941-44 przez Niemców i Ukraińców.

W Księżpolu jest także rzymskokatolicki cmentarz (dawniej unicki i prawosławny) z najstarszym nagrobkiem sięgającym 1828. Na cmentarzu znajduje się 12 mogił żołnierzy z września 1939 oraz Kopiec Żołnierski z I wojny światowej.

Historia

Księżpol powstał na początku XVI wieku pod nazwą Księżopole. Należał wtedy do starostwa krzeszowskiego w ziemi przemyskiej (województwo ruskie). W 1588 znalazł się w dobrach Jana Zamoyskiego a następnie Ordynacji Zamojskiej, gdzie został w 1792 ośrodkiem klucza skupiającego 13 miejscowości. W 1867 w nowo utworzonym powiecie biłgorajskim (gubernia lubelska) powstała gmina Księżpol z siedzibą w Księżpolu. W czasie okupacji hitlerowskiej hitlerowcy wysiedlili polskich księżpolan a ich mienie przejęli miejscowi Ukraińcy.

Infrastruktura

W Księżpolu działa m.in. Gminny Ośrodek Zdrowia, zespół szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum), Gminny Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna.

  • Zburzona w 1938 r.cerkiew we wsi Księżpol
  • Mapy: Emapi • Google Maps • Targeo • Zumi
  • Zdjęcia satelitarne: Google Maps • Wikimapia • Zumi

Kody pocztowe, Księżpol (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Księżpol
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Księżpol, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Księżpol

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:41:51

Szybka zmiana regionu Polski