Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Stare Boiska


Informacje o Stare Boiska:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.000000

Współrzedne geograficzne E: 22.000000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 81

Tablice rejestracyjne: LOP

Dzielnice, Stare Boiska

  • Dzielnica: Zaborcze

  • Dzielnica: Zakącie

Stare Boiska

Stare Boiska – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Józefów nad Wisłą.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa lubelskiego.

Historia wsi

Wieś Boiska Stare powstała w XIV wieku. Kto był jej założycielem, tzw. zasadźcą, nie wiadomo.

Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1419 roku. Należała wówczas, wraz z sąsiednią Chrośliną i Wałowicami do Beaty, wdowy po właścicielu Kraśnika i innych włości, Dymitrze z Goraja.

Na przestrzeni swych niemal sześćsetletnich dziejów wieś nie zmieniła nazwy, występowały tylko niewielkie odchylenia w pisowni: Boyska (w 1419 r.), Boyschka (XV wiek), Boyszka (XVI wiek), Boyska (1565), Sboiska (1580), Zboiska (1569 i 1626), Boiska (1707). Obecna nazwa Boiska Stare została wprowadzona na początku XX wieku dla podkreślenia odrębności wsi dawnej - starszej od nowo powstałych Boisk-Kolonii. Wieś prawdopodobnie została założona na miejscu lub w pobliżu placu boju - pobojowiska, od czego przyjęła nazwę.

Wieś Boiska położona jest w dolinie rzeki Wyżnicy, przy drodze Kraśnik-Józefów. Zabudowania wsi skupione są w dwóch zasadniczych częściach; część główna położona jest po lewej stronie rzeki przy skrzyżowaniu dróg Kraśnik-Józefów-Grabówka i ciągnie się w kierunku zachodnim. Kilka domostw Boisk Starych położonych przy skrzyżowaniu dróg w kierunku wschodnim nosi nazwę Zamłynie. Natomiast przy drodze prowadzącej od kościoła do Idalina położone jest Zakącie. Przy rozwidleniu tej drogi stoi na skarpie dość ładna kapliczka w formie krzyża, z pierwszego dziesięciolecia XX wieku, ufundowana przez Lucjana Skrzetuskiego, właściciela folwarku w Boiskach. W rozwidleniu dróg poniżej kościoła stoi niewielkich rozmiarów obelisk wybudowany dla uczczenia setnej rocznicy powstania listopadowego i pamięci generała Henryka Dębińskiego, jednego z wodzów naczelnych powstania, właściciela Boisk i Grabówki w latach 1829-30. Napis na pomniku głosi: "1830 By krew przelana nie poszła w niepamięć". Pomnik postawiono w okresie międzywojennym staraniem nauczycieli szkoły w Boiskach.

Informacje o zagospodarowaniu wsi podaje rejestr z 1626 roku, z którego wynika, że wieś posiadała 10,5 łanów osiadłych, 2 zagrody z rolą i 3 komornice ubogie, we wsi był młyn dworski o dwóch kołach wodnych. Wielkość poboru trojakiego płaconego przez jej ówczesnego właściciela, Jana Myszkowskiego, wynosiła 38 florenów i 3 grosze, w tym od kół wodnych 24 grosze.

Kody pocztowe, Stare Boiska (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Stare Boiska
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Stare Boiska, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Stare Boiska

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 16:39:12

Szybka zmiana regionu Polski