Menu
Home» » » »

Gmina Bobrowniki - Informacje

Rodzaj gminy: wiejska

Populacja: 11249

Gęstość populacji: 216,4 osób/km²

Powierzchnia: 51,99 km²

TERYT: 2401042

Numer kierunkowy: 32

Tablice rejestracyjne: SBE

Urząd gminy Bobrowniki

Adres: Bobrowniki ul. Gminna 8 42-583

Oficjalna strona gminy Bobrowniki

Gmina Bobrowniki (powiat będziński)

Gmina Bobrowniki to gmina wiejska w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim, w powiecie będzińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Siedziba gminy to Bobrowniki.

Według danych z 29 grudnia 2011 gminę zamieszkiwało 11 547 osób.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 gmina Bobrowniki ma obszar 51,99 km², w tym:

  • użytki rolne: 63%
  • użytki leśne: 20%

Gmina stanowi 14,13% powierzchni powiatu. Gmina znajduje się w strukturach administracyjnych powiatu będzińskiego. W skład gminy wchodzi 8 sołectw (23 miejscowości).

Sołectwa: Bobrowniki, Dobieszowice, Myszkowice, Rogoźnik, Sączów, Siemonia, Twardowice, Wymysłów.

Miejscowości: Bobrowniki (Bobrowniki, Namiarki, Pustkowie), Dobieszowice (Dobieszowice, Kolonia Wesoła, Niebyła, Wesoła), Myszkowice (Myszkowice, Łubianki), Rogoźnik, Sączów (Sączów, Ossy, Podmyszkowice, Podossy, Podsiemonia, Podtąpkowice), Siemonia (Siemonia, Podsączów, Pomłynie), Twardowice (Twardowice, Najdziszów), Wymysłów (Wymysłów, Gajówka).

Demografia

Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 11 249 100 5972 53,1 5277 46,9
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
216,4 114,9 101,5
Średni przyrost naturalny jest ujemny i wynosi –82. Saldo migracji jest dodatnie i wynosi powyżej 100.

Historia

Początków samorządu terytorialnego, który w obecnej postaci jest Gminą Bobrowniki, można doszukiwać się w roku 1848. Wtedy to powstała Gmina Rządowa zwana Ekonomiką Bobrownicką, obejmująca wsie: Bobrowniki, Sączów, Siemonia, Żychcice, Wojkowice Komorne, Strzyżowice, Psary i Łagisza. Pierwszym wójtem został Franciszek Ciapierzyński.

Po I wojnie światowej w skład gminy Bobrowniki wchodziły wsie: Bobrowniki, Rogoźnik, Strzyżowice, Góra Siewierska, Żychcice, Wojkowice Komorne i Kamyce. W 1928 r. do gminy dołączono wieś Dobieszowice.

Na mocy ustawy z dnia 25 września 1954 'O reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych' z dniem 31 grudnia 1954 roku przestały istnieć Gminne Rady Narodowe r., a powołano Gromadzkie Rady Narodowe (GRN). 1 stycznia 1955 r. gminę Bobrowniki podzielono na sześć gromad: Bobrowniki, Dobieszowice (wraz z Wymysłowem), Rogoźnik, Żychcice (z Kamycami), Strzyżowice (wraz z Górą Siewierską); Wojkowice otrzymały status osiedla (powstała Osiedlowa Rada Narodowa). 1 stycznia 1973 roku reaktywowano gminę Bobrowniki. Obecny kształt gminy obowiązuje od 1 stycznia 1999 roku.

Gospodarka

W gminie działa około 794 małych firm w sektorze prywatnym – głównie rodzinnych zaliczanych do drobnych producentów i usługodawców. Wyroby i usługi kierowane są przede wszystkim dla odbiorców gminnych i z terenów ościennych miast.

W sektorze publicznym działają instytucje gminne jak: Urząd Gminy, Gminny Zespół Oświaty i 4 szkoły podstawowe, 2 gimnazja, 4 przedszkola, Gminny Ośrodek Kultury i 4 jego filie, Ośrodek Pomocy Społecznej, Zakład Gospodarki Komunalnej.

Ochrona zdrowia realizowana jest w ramach niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Mieszkańcy gminy oprócz miejsc pracy w wymienionych zakładach znajdują zatrudnienie w firmach i instytucjach w sąsiednich miastach: Bytom, Piekary Śląskie, Będzin, Wojkowice, Tarnowskie Góry. Znaczny odsetek mieszkańców nadal zawodowo związanych jest z górnictwem i zakładami tworzonymi w związku z restrukturyzacją branży górniczej.

Infrastruktura

Gmina posiada rozwiniętą sieć drogową. Plany obejmują budowę przez teren gminy autostrady A1 z węzłem obsługi autostrady lokalizowanym w sołectwie Sączów, w bliskim sąsiedztwie portu lotniczego w Pyrzowicach.

Gmina jest w 100% wyposażona w sieć wodociągową. Zbiorowe zaopatrzenie w wodę odbywa się z własnych lub zewnętrznych ujęć wody. Posiada oczyszczalnię ścieków i stworzone możliwości podłączeń nieruchomości z 3 największych sołectw w gminie: Bobrowniki, Dobieszowice i Rogoźnik. W pełnym zakresie budowa kanalizacji zakończona zostanie w 2010 roku. Wszyscy mieszkańcy mają dostęp do wybudowanej przez gminę i eksploatowanej przez TP S.A. sieci teletechnicznej.

W gminie funkcjonuje zorganizowany system gospodarki odpadami komunalnymi oparty na segregacji odpadów. Gmina jest udziałowcem w międzygminnej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zarządzającą składowiskiem odpadów komunalnych. Gmina posiada uchwalony program ochrony środowiska i plan gospodarki odpadami, a także regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie stałe podnoszenie estetyki gminy i działań na rzecz ochrony środowiska wpisane jest do wieloletniej strategii rozwoju gminy.

Przyroda i turystyka

Znaczne obszary gminy to tereny leśne, stanowiące naturalną strefę izolacyjną dla zabudowy mieszkaniowej. Zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców gminy oraz mieszkańców okolicznych aglomeracji miejskich stanowi ośrodek rekreacji w Rogoźniku ze zbiornikami wodnymi i bazą noclegową oraz punktami gastronomicznymi.

Na terenie gminy mieści się wiele obiektów schronów Obszaru Warownego Śląsk.

Sąsiednie gminy

Mierzęcice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Psary, Świerklaniec, Wojkowice

Kody pocztowe w gminie Bobrowniki (wyświetlono 6/6)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Bobrowniki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Bobrowniki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 11:36:51

Szybka zmiana regionu Polski



Gmina Bobrowniki
Polska - Miejscowości w gminie