Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Herby


Informacje o Herby:

Ilość ulic: 27

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.752781

Współrzedne geograficzne E: 18.887501

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 35

Liczba ludności: 2

Tablice rejestracyjne: SLU

Herb Herby:

Herb Herby

Herby

Herby - wieś w powiecie lublinieckim w województwie śląskim, siedziba gminy Herby. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa częstochowskiego.

Na terenie wsi Herby znajduje się kilka średniej wielkości zakładów przemysłowych i magazynowych. Między centralną częścią miejscowości a stacją kolejową Herby Nowe zlokalizowany jest zakład recyclingu, dawniej w tym miejscu znajdowało się największe składowisko złomu w Polsce. W miejscowości mają siedzibę także: Zakład Karny Herby, zakład poprawczy, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Nadleśnictwo Herby.

Historia

Miejscowość położona jest na historycznej granicy Królestwa Polskiego i Śląska, która w latach 1815-1915 była także granicą Rosji i Prus. Z tego powodu wieś dzieliła się na dwie części - Herby Ruskie (później Herby Polskie) i Herby Pruskie (Preußisch-Herby, później Herby Śląskie).

Istniało tu przejście graniczne, od 1866 roku drewniana gospoda graniczna, a pierwsze budynki celne powstały po pruskiej stronie w 1887 roku. W 1913 roku w Herbach Pruskich wystawiono pomnik upamiętniający 100-lecie bitwy narodów pod Lipskiem, w 1925 roku przebudowany na pomnik poświęcony powstańcom śląskim. Po obu stronach granicy wybudowano dworce kolejowe, budynki obu zachowały się do dzisiaj - dawny rosyjski dworzec to obecnie budynek mieszkalny, a pruski to obecny dworzec Herby Stare.

Po I wojnie światowej Herby Ruskie, przemianowane na Herby Polskie należały do gminy Dźbów powiatu częstochowskiego w województwie kieleckim. W wyniku przyznania Polsce części Górnego Śląska w 1922 roku Herby Pruskie, przemianowane na Herby Śląskie, znalazły się w gminie Olszyna, w powiecie lublinieckim i w autonomicznym województwie śląskim. Od 1950 roku obydwie części należały do województwa katowickiego, ale dopiero w 1952 roku Herby Polskie włączono do powiatu lublinieckiego i połączono z Herbami Śląskimi w jeden organizm.

W latach 1958-1972 Herby miały status osiedla, a w 1973 roku w wyniku reformy administracyjnej stały się siedzibą gminy.

Transport

Tranzyt

Przez Herby przebiegają dwie drogi: krajowa nr 46 i wojewódzka nr 905.

Kolej

W miejscowości znajdują się dwie stacje kolejowe: Herby Stare w centrum miejscowości oraz Herby Nowe - dawniej ważny węzeł kolejowy na skrzyżowaniu magistrali węglowej Śląsk-Porty, linii Lubliniec-Częstochowa i Herby Nowe-Wieluń Dąbrowa. Na dworcu Herby Nowe jest niewielkie muzeum magistrali węglowej, gdzie - z inicjatywy kolejarza Henryka Dąbrowskiego - zgromadzono wiele pamiątek z historii kolei.

Znani ludzie związani z Herbami

  • w 1907 roku w Herbach Pruskich, w rodzinie pracownika kolejowego urodził się Gerhard Kegel (zm. 1989 w Berlinie) - niemiecki dziennikarz i dyplomata, szpieg radziecki w niemieckiej ambasadzie w Warszawie i w Ministerstwie Spraw Zagranicznych III Rzeszy, redaktor naczelny Neues Deutschland, ambasador NRD przy ONZ.


Kody pocztowe, Herby (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Herby
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Herby, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Herby

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:38:24

Szybka zmiana regionu Polski