Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Syrkowice


Informacje o Syrkowice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.097298

Współrzedne geograficzne E: 15.861675

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 195

Wysokośc npm: 30 m n.p.m.

SIMC: 0307098

Tablice rejestracyjne: ZBI

Syrkowice

Syrkowice (niem. Zürkow) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Karlino. W latach 1975-1998 wieś należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 195 mieszkańców.

Wieś wchodząca w skład sołectwa:

  • Poczernino

Geografia

Wieś leży ok. 6 km na północ od Karlina, ok. 1 km na wschód od drogi wojewódzkiej nr 163.

Historia

Wieś do połowy XIX wieku należała do klucza dóbr w Mierzynie – właścicielem majątku była rodzina Scheunemann.

Zabytki i ciekawe miejsca

Zabytek chroniony prawem:

  • park dworski z końca XIX wieku, nr rej. 1046 z dnia 26 czerwca 1978 r. Park w stylu eklektycznym, o pow. 1,67 ha, tworzyły grupy rzędowe wzdłuż granic działki oraz pojedyncze nasadzenia wewnątrz regularnego prostokąta (lipy, klony, buki, dęby) w bezpośrednim otoczeniu dworu. Na otwartej przestrzeni został posadzony soliter - buk czerwonolistny. Na przełomie XIX i XX wieku park powiększono w kierunku południowym, a za zadrzewieniami rzędowymi założono sad ograniczony jaworowymi żywopłotami. Pierwotnie otwarta przestrzeń stanowiła ogród ozdobny, w której z żywotników i zwisających wiązów urządzono altanę. W północnym narożniku parku umieszczono duży głaz narzutowy, który pełnił funkcję nagrobku. Pomiędzy najstarszymi nasadzeniami buków i świerków a granicą sadów posadzono różnogatunkowy drzewostan. Obecnie układ parku jest dobrze zachowany, chociaż drzewostan został częściowo wycięty. Otwartą płaszczyznę podzielono na ogródki.

Dwór zbudowany w stylu klasycystycznym w 2. poł. XIX wieku, został posadowiony na terenie płaskim. Tuż w głębi, za dworem, na planie prostokąta został założony park. Droga prowadząca do dworu została obsadzona kasztanowcami. Po przejęciu obiektu przez PGR, dwór został przebudowany i był użytkowany jako biuro, przedszkole oraz pomieszczenie mieszkalne. W 1970 roku tuż przy dworze został postawiony budynek mieszkalny.

Kody pocztowe, Syrkowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Syrkowice
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Syrkowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Syrkowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 08:09:25

Szybka zmiana regionu Polski