Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kluczewo


Informacje o Kluczewo:

Ilość ulic: 6

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.650829

Współrzedne geograficzne E: 16.186939

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 341

Wysokośc npm: 145 m n.p.m.

SIMC: 0304800

Tablice rejestracyjne: ZDR

Kluczewo (województwo zachodniopomorskie)

Kluczewo (niem. Klaushagen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 341 mieszkańców.

Wieś wchodząca w skład sołectwa:

  • Brzezinka

Geografia

Wieś owalnica leży ok. 12 km na północ od Czaplinka, przy drodze wojewódzkiej nr 163, na południowym skraju Szwajcarii Połczyńskiej, między jeziorami Drawsko (1,2 km na wschód od niego) i Prosino (800 m na północny zachód od niego).

Historia

Wieś została założona w XIV wieku na północnym skraju włości drahimskich i przez kilkaset lat była bardzo niespokojną wsią graniczną, co kilkadziesiąt lat paloną i odbudowywaną. Z tym okresem związana jest wojna o świnie. Rzecz miała miejsce w roku 1578, gdy od północy ze starostwem drahimskim sąsiadowały włości rodowe rodziny Manteuffel z Połczyna-Zdroju. Trzody świń należące do nich wypasane były po polskiej stronie granicy, w pobliżu wsi Kluczewo. W związku z tym starosta nakazał mieszkańcom Kluczewa zarekwirować trzody, co też niebawem się stało. W odwecie Manteufflowie zbrojnie przekroczyli granicę Polski i puścili Kluczewo z dymem oraz uprowadzili do Połczyna-Zdroju mieszkańców wsi, bydło i własną odzyskaną trzodę. Sprawa oparła się aż o koronowane głowy i w końcu Manteufflowie na polecenie księcia pomorskiego Barnima X, zwrócili jeńców i bydło oraz wypłacili kontrybucję za ziszczone mienia. W latach 1946-54 siedziba gminy Kluczewo.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Dojeżdżając lub dochodząc do położonego na wzgórzu Kluczewa pierwszą rzeczą, jaką widzimy jest zakończona iglicą wieża kościoła, zbudowanego w roku 1850 w stylu neogotyckim. Jest to kościół parafialny, rzymskokatolicki pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela należący do dekanatu Połczyn-Zdrój, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Budynek jest niewielki, oblicowany kamieniami polnymi, a część jego wyposażenia jest dużo starsza od kościoła. Dzwon kościelny, co prawda niewidoczny z zewnątrz, pochodzi z roku 1648. Wewnątrz można zobaczyć barokowy krucyfiks procesyjny, wykonany z lipowego drewna, oraz klasycystyczny obraz z 1817 roku "Maryja nad Dzieciątkiem". Na tylnym szczycie świątyni tkwi potężne bocianie gniazdo, zasiedlane ponoć rok w rok od sześćdziesięciu lat.

Na miejscowym cmentarzu znajduje się pomnik żołnierzy polskich poległych w roku 1945 w czasie walk w okolicach Kluczewa.

Przyroda

Ok. 700 mm na południowy wschód leży faunistyczny rezerwat przyrody "Jezioro Prosino" o pow. 86 ha, utworzony 17 listopada 1988 r. W rezerwacie można zaobserwować kilkadziesiąt gatunków ptaków, w tym m.in. łabędzie, perkoza dwuczubego, perkozka, cyranki, krakwy, krzyżówki, błotniaka stawowego, bekasa kszyka, zimorodka, remiza. Rezerwat stanowi również obiekt botaniczny i odznacza się występowaniem kilku zespołów roślinnych wodnych, szuwarowych i zaroślowych. Na północ od jeziora zachowane jest grodzisko z okresu wczesnośredniowiecznego.

W Kluczewie rozpoczyna się Szwajcaria Połczyńska. Jest to najwyższa część wzniesień moreny czołowej lodowca na terenie Pojezierza Drawskiego i charakteryzuje się kombinacją wysokich wzgórz, jezior, rzek i lasów. Ten fenomen przyrodniczy swą sławę zawdzięcza drodze wojewódzkiej nr 163, która przecina go w środkowej części i tworzy "Drogę ponad stu zakrętów". Biegnie ona wzdłuż Doliny Pięciu Jezior, utworzonej przez niewielkie jeziora Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe, połączone Drawą i otoczonej przez wysokie wzgórza o wysokości do ponad 200 m n.p.m. Zbocza wzgórz porośnięte są starymi lasami bukowymi, które dochodzą niemal do samego lustra wody.

Turystyka

Przez wieś przechodzi POL Szlak czerwony.svg Szlak Solny o długości 152 km (CzaplinekStare DrawskoSpyczna Góra (202 m n.p.m.) – Kluczewo – TychowoPołczyn-ZdrójBiałogardKarlinoKołobrzeg).

Kultura i sport

We wsi znajduje się szkoła podstawowa.

Zobacz też

  • Kluczewo

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 6)

BGKMP

Kody pocztowe, Kluczewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kluczewo
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kluczewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kluczewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 05:29:02

Szybka zmiana regionu Polski